Lugesin uudist Roosikrantsi tänavale välja pandud lippest. Iga lipp sisaldab mingit sõnumit, mis on täiesti üldmõistetav, millest aga keegi aru’i saa, miks see sõnum seal on, milleks seda tarvis. Ning nii hakkab tunduma, et kui võtta arvesse lippe värv jms., siis on sõnum palju suurem, kui Ipilgul tundub. Kindlasti ongi. Aga me’i tea, mis sõnum see on.

Minu enda mõte liikus miskipärast kohe geitemaatika peale:) Tundus, nagu üritataks edasi anda osisteks lahutet vikerkaarelippu. Aga selle vastu räägib kasvõi seik, et kõik vikerkaare põhitoonid lipuvalikun siiski esindet pole.

Tõenäoliselt on tegu mingi reklaamikampaaniaga – nii kvaliteetsete lippe ostmiseks nii suurel hulgal peab olema üsna rikas, sellist raha tavalisel kodanikeühendusel kardetavasti välja panna pole. Vbl on ka kunstiprojekt – kui hea sponsor taha on leit:)

Aga on see, misse siis iganes on, see on hea, see on tore, tervitatav. Ning annab muide märku teatavast üldisemast suundumuste vaheldumisest ühisk-s. Muutusest, mis pole iseenesest ei hea ega halb, millel on nii häid kui halbu omadusi.

Samma muutusse kuulub näiteks ka vandenõuteooriate vohamine, kaheldamatult halb nähtus. Ning ehk ka religioosse fundamentalismi, leebemal kujul passeismi, tõus Lääne ühisk-s. Ehkki viimasel on rohkemaid põhjusi. Kahtlemata kuulub siia “roosa kampsuni” vohamine.(Muuseas, pean new age’i agressiivsemaid, misjoneerivamaid suundi dem. ühisk-le & isikuvabadusile tunduvalt suuremaks ohuks, kui kristluse tagurlikke suundi. Ehkki Eestis on mõned kristlikud tagurlased väga häälekaks muutunud, jättes mulje, nagu tagurlik kristlus tõepoolest kujutaks endast midagi, nagu oleks sellel mingi positsioon, on kristlus tervikuna, seega ka tagurlik kristlus, Eesti & ka Lääne-Euroopa oluis mitte ainult marginaalne, vaid ka pidevalt edasi marginaliseeruv nähtus, agressiivne new age aga tundub olevat vägagi potentsiaalikas, selle jüngrite juurdekasvu kiirus on jahmatav – vt. et teeb Läänemaailmas varsti islamilegi ära või vähemalt hakkab sellele nähtavat alternatiivi pakkuma – kas ka paremat või meeldivamat, on kaheldav).

Aga muutus ise seisneb avalikkuse süvenevas skepsises ratsionaalsete seletuste suhtes. Usus, et ratsionaalne seletamine ammendab ennast tglt kiiresti. Usus, et tõde ei ole sõnastatav, pigem aimatav. Sellele saab viidata, aga mitte kirjeldada. Selle uskumuse teisend (mis on ka vandenõuteooriate taga) on et lihtsalt kirjeldatav pealispind ei anna niikuinii edasi asjade olemust, olemuseni jõudmiseks tuleb näha varjatut, näha “mis selle taga on”. Ning mida tõestamatum, seda tõepärasem (siinkohal ekskurss: märkasin hiljaaegu jälle 1 kajamis räägitavat “juut Beriast” ehkki mingeid tõendeid Beria juutolu kohta seni pole – siin avaldubki, kuidas “varjatut” usutakse seda rohkem, mida raskem seda “pealispinnalt” tabada on, kuidas on tekkinud teatav “kiuste”-mõtlemine).

Tõenäolisemalt on tegu lihtsalt postmodernistlikke arusaame lõpliku läbimurdega tavamõtlemisse – muidugi on need arusaamad teekonnal akadeemilisist sfäärest igale linnatänavale moondunud, nagu enamasti juhtub, kui intellektuaale mõtted massesse lähevad. 1 suure tõe olematusest ning paljude väikeste, subjektiivsete tõdede olelusest on saanud usk varjatud tõtte. Või ka paljuisse väikseisse varjatud tõdedesse. Vulgaarne arusaam, kuidas “kõik on lihtne & selge” on asendunud vulgaarse arusaamaga “kõik on lihtne & selge, kui sa oskad näha pealispinna taha”.

OK, nüüd ma olen jahunud küllalt selle nähtuse pahupoolest & võib jääda mulje, nagu sel häid külgi polekski, ehkki ma ennist väitsin neid olevat. Heaks küljeks on just see, et taoline hoiak annab ka tava- või pop- või massikultuurile hoopis suuremad võimalused krüptilisiks mängeks. Selge sõnumi kaotamiseks, enigmaatikaks. Massikultuur muutub mängulisemaks & põnevamaks, samas intellektuaalselt huvitavamaks. Kuigi – sama nähtuse avaldumisvormiks on vist paraku ka Dan Browni surmigavad & igas mõttes kesiselt kirjutet teosed. Nii et vesivõsude võimalused on siin suured. Siiski ma usun krüptilisuse ergutavasse mõjju kultuurile, ka massikultuurile.

II hea külg on lootus, et kui usk ratsionaalsete seletuste ainumaksvusse on kõikuma löönud, annab see võimaluse igale meist rohkem & kartmatumalt tegeleda oma väikeste maailmaseletuste, isiklike krüptogrammide & keeltega. Et kui tõde pole sõnastatav vaid on ainult aimatav, siis usutakse puuduvat ka etaloni, millele kõiki inimesi universaalselt allutada. Kuigi oht on selles, et mõeldakse välja aimatav, tajutav, sõnastamatu etalon ning siis on meie viimane järg halvem Isest.

Muide, krt – kaotasin ära 500kroonise:( Arvestaden võlakoormat, eriti just krediitkaardikoormust, polnud see küll just parim sündmus, mis juhtuda võinuks. Õieti oli see koguni halb sündmus:( Mateeria ikka’i armasta mind, peaks tasse halvasti suhtuma hakkama, nagu klassikalisil gnostikuil kombeks:)

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

One response »

  1. Keit T. ütles:

    Ma isiklikult ei näe miskit head inimeste paranoiade vohamises. Ja mu meelest on veel kõige hullem, et II maailmasõjast pole nagu midagi õpitud. Ikka juudid, ikka rassism, ikka marurahvuslus.

    Ja ei näe ma ka miskit head tava- või pop- või massikultuuri krüptilistes mängudes, kui neis puudub eetika. Arusaamine, et need on vaid mängud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s