Istun siin, mingis EL hoones (ei viitsinud eriti huvi tunda, millises just:)), kajandan & teen nägu, et kuulan Rohelise Nädala avasessiooni. Tglt ei kuula, sest materjali on mul koos niikuinii juba 3 loo jagu (ehkki tglt. kirjutan ainult 1e) & natuke siiber on ka juba kõikvõimalikust asjalikust tekstist.

Ümberringi on hainägudega vanu ajakirjanikke, erinevas vanuses ilusaid daame & härrasid (see on selliste ürituste kauneim külg:)), abituriente või muidu keskkoolide vanemate klasse õpilasi. Mis viga sellisis tingimusis kajandada. Rahvas näikse muidugi tundvat üsna analoogilist tüdimust minu omale, pidevalt lahkub keegi. Kirjutan sissekande ära & lahkun ka, sest ukse taga jagavad keskkonnaorganisatsioonid toredat nänni, pealegi saan Leeloga (linki ei pane, sest nett on siin suht aeglane, aga vt. kajamirullist “Ebafrivoolsuse etaloni”) kell 6 Raekoja ees kokku. Praegu on küll alles 15.41, nii et aega küll.

Aga meeldiv on olla. Brüsselis polegi ma varem käinud, aga siiasattumine teeb mind rõõmsaks küll. Vbl mitte kõige intrigeerivam linn, kus olen läbi aege viibinud, kuid tore Euroopa linn ikkagi. Koos ohtra hulga täpselt sellise arhitektuuriga, nagu mulle meeldib. Klassikalise linnaarhitektuuriga. & mis peamine, inimesiga, kellele tõesti meeldib linnas elada, kes armastavad linna, mitte nagu Eestis, kus tuleb kuulda lakkamatut virinat, kuidas “oi-oi-oi, tglt tahaks ikka maal elada”. Inimesi, kellest paljuil pole aimugi, et maal üldse mingi elu on, kelle jaoks maa on lihtsalt turismiobjekt, mida aeg-ajalt vtmas käia. Oh, jõuaks Eesti linlased ka ometigi sellisele tasemele. Tasemele, kus maa & maaelu nende jaoks juba millekski irreaalseks muutuma hakkab. Sellest ma unistan:) Ning Brüssel on hea koht selleks unistamiseks:)

“More of everything leads to less of life” öeldi praegu puldist maha. Päris tore lause:) Tarbimisühiskonna kriitikat olen neil päevil kuulnud palju. Kahjuks räägitakse suhteliselt vähe peamisest, kardinaalsest, probl-st. Mis see on, ei viitsi siin öelda, liiga töiseks läheks sissekanne, aga (reklaam:)) lugege mu lugu RV-st, mis selle kuu pabernumbris ilmuma peaks ning ka võrgus õige kähku oma koha leiab.

Aga igatahes, kui keegi tahab nüüd öelda, et “ise kiidab linnaelu & samal ajal laidab tarbimisühisk-a”, siis selline tõenäoliselt arvab, et linnaelu & tarbimisühisk. käivad tingimata koos ning maaelu & tarbimisühisk. lahus. Siin pole soovitada muud, kui et arvaku uuesti. Nagu arvaku ka need, kelle meelest pole keskkonnasõbralik eluviis linnas võimalik.

Aga jah. Inimesed on toredad. Mitte ainult kohalikud. Ka need, üle Euroopa kokku sõitnud tegelased, kellega siin kohtunud olen.

Paljusid võlub Brüsseli puhul selle kosmopoliitsus. Nõnda mindki. Aga nõnda ka USA ajakirjandustudengit Brooke’i, mingist Texase väikelinnast pärit tüdrukut, kes on Brüsselis elanud kõigest 2 nädalat, aga juba sesse linna armunud. “Milline eri rahvaste rohkus, missugune keelteküllus, kultuuride segapudru” õhkab ta: “Vot see on miski, mida tõesti võib eluks nimetada. Täisvereliseks eluks. Päris ehtsaks olemiseks. Miski, mis võiks tõesti ideaaliks olla inimeste jaoks!” Nõustun Brooke’ga muidugi täiel määral. Brooke kiidab ka USA idaranniku linnu, kus lehvib samasugune kosmopolitismi & kultuurikatla vaim. Eriti Bostonis. NY-s pole ta kusjuures veel käinud. Mis on hämmastav, sest näiteks mina juba olen seal käinud. Kuid tänapäeval juhtub seda tihti, et ameeriklane sattub Euroopasse enne, kui oma suure koduriigi risti-põiki läbi on ekseldanud ning ka eurooplane sattub USA-sse enne, kui ta kõik Euroopa vaatamisväärsed või ka vähem vaatamisväärsed kohad läbi on käinud.

Aga iiri ajakirjanikud Senan & Clare. Senan, kes kiidab Euroopat, mis on tulvil nii huvitavaid ajalugusid & nõnda erinevaid kultuure. Igast paigast võib leida omamoodi ajaloo, kõigil kolkail on mingeid lugusid jutustada. Selline heterogeensus ometigi euroopalikus ühtsuses. Ning hämmastavaid lugusid. Iiri lugu & Šoti lugu & Eesti lugu jne. Ole ainult, käi ringi & kuula. Ning rõõmusta, et elad Euroopas, niivõrd luguderohkes piirkonnas. “Ehkki ka USA-s on eri piirkonnil oma lood, on see ometi ühtsem.” leiab Senan: “Euroopaga võrreldavat luguderohkust on kogu maailmast raske leida”.

& Clare, kes on käredalt vastu igasugusele populismile, kuid leiab, et meie, ajakirjanikena, peaksime endale sügavalt silma vtma, kui populismi levimise põhjusi otsime. Räägin talle, kuidas Eestis levivad teatud ringkonnas meeleolud, et Le Pen on ikka ilge hero & Haider oli adekvaatne poliitik ning et Austria Vabaduspartei olevat väga suure sisedemokraatiaga. Ning et need arusaamad ei levi ainult sotsiaalmeedias, vaid leiavad aeg-ajalt tee ka “päris” ajakirjandusse.

“Seesama jama on ka Iirimaal, on ka Taanis” vihastab alaliselt Taanis resideeruv Clare: “Mu hing kargab alati täis, kui mingisugune oranžlipslane jälle mõnes Taani lehes sõna saab” (oranž lips musta ülikonnaga on 1 Taani paremäärmusliku liikumise univorm). “Aga meie, ajakirjanikud, oleme need, kes selle seltskonna leheveergele lasevad” jätkab Clare: “Ehkki toetus sellisele kambale on kõigis Euroopa riikes tglt marginaalne, ehkki mõtlevad inimesed neid krillsilmi kusagil ei toeta. Jääb petlik mulje, et marurahvuslased & muud populistlikud jamalõuad on ühisk-s hoopis tugevamini esindet, kui need tglt. on. Aga miks? Seepärast, et ikka & jälle leiab mõni toimetaja, et need tüübid on sensatsioonilised, on skandaalsed, et neile on mõtet sõna anda, sest see toodab klikke &/või suurendab läbimüüki. Peaksime ajakirjanikena olema vastutustundlikumad, andma endale aru, et see ei ole enam sõnavabadus. See on igasuguse ajakirjanduse labastamine kõmukõmistamiseks”. Harva on olnud mõtteid, millega ma saaksin rohkem nõus olla.

Lahkun praegu, sest avasessioon sai läbi. Aga ehk edaspidi kirjutan veel mõningaist kenust inimesist:)

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

6 responses »

 1. ellom ütles:

  Väga meeldiv lugeda. Mõtlesin siin just, et tahaks linna! Ja kirjutasin selle sulle ettenäidatud loo täiesti ümber. kaeban seal nüüd põhiliselt linnakultuuri puudumise üle Eestis. Kena jätkuvat linna sulle!

 2. V.A. ütles:

  Brüssel on võluv jah, ja ka muidugi väga keeruline linn.

  Soovitan selles seoses eriti Dick Annegarni muusikat, nt

  “Bruxelles” (1970. aastatel kirjutatud lugu)

  Annegarn on Hollandist pärit, aga Brüsselis elanud ja kasvanud. Ja elab praegu vist üldse Pariisis, aga on Brüsseli aukodanik. Ja Jacques Brel, brüssellane! Näiteks.

  Filmidest on minu meelest eriti tore Brüsseli-film “Meisje” (st “Tüdruk), rež. Dorothée Van Den Berghe (2002). Tingimata vaadata!

 3. Leelo ütles:

  Tegelt ma olen su blogirollis hoopis Sztar FM;)
  Baudelaire polevat omal ajal Brüsselit silmaotsaski sallinud, Hugo aga pidas seda maailma ilusaimaks linnaks. Mulle muutus see jälle terakese sümpaatsemaks, eks need õlled mõnusat seltsi konnas aitasid ka kaasa.

 4. Lilly Munster ütles:

  Ehheee, puudub maa ihalus. Flandrias, kus ju Brussel tegelikult asub, puudub maa, vähemat nii nagu eestlane sellest aru saab 🙂 Üks linn puha. Isegi need kohalikud, kes ennast maamatsiks tituleerivad, sulevad varakevadel magamistoa akna, sest linnud röögivad, ei tee vahet pärnal ja lepal ning kardavad ämblikke.

  Aga ökoinimesed elavad tôesti eelistatult linnas korteris. Näituseks sellest ökojalajälje kalkulaatorist juba tuleb see ilusti välja.

 5. Punane Hanrahan ütles:

  “Flandrias, kus ju Brussel tegelikult asub, puudub maa, vähemat nii nagu eestlane sellest aru saab 🙂 Üks linn puha.”

  & vot see meeldib mulle sealtkandi puhul veel eriti!:)

 6. […] Istun siin, mingis EL hoones (ei viitsinud eriti huvi tunda, millises just:)), kajandan & teen nägu, et kuulan Rohelise Nädala avasessiooni. Tglt ei kuula, sest materjali on mul koos niikuinii juba 3 loo jagu (ehkki tglt. kirjutan ainult 1e) & …Edasi. […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s