“Pole tähte õilsamat Päikesest, mis annab nii palju soojust ja valgust taevalaotuses” kirjutas kunagi Hellase poeet. Ehkki universumi “tõsiste tegijaiga” võrreldes annab Päike valgust & soojust õige nirult, vt. et ei annagi õigupoolest, on just see täheke (universumi mõttes on ta justnimelt seda) inimkultuuris ülimalt oluline. Soojus- & valgusküllasemate tähtede olemasolust pole inimkonnal suurema aja jooksul oma eksistentsist aimugi olnud ning olgem ausad – ega need meid siin universumi kõrvalises kolkas aitaks ka:) Tuleb vana hea väikese Päikesega läbi ajada. Ning ega sel, ausalt öeldes, häda olegi, kärab täitsa võimsalt.

Maakera siinses nurgas on minu jaoks enamasti küll veits liiga külm & pime, aga selles ei pea Päikest süüdistatama, vaid meie esivanemaid, kes elamiseks mõnd soojemat & valgemat kohta valida’i osanud. Samuti kogu inimkonda, kes nõnda hoolega paljunenud on, et kogu rahvas enam kuidagi Vahemere äärde ära’i mahu. Mõelge, milline õnn see oleks, kui inimkonda oleks nii vähe, et kõik Vahemere äärde laialt elama mahuks! Paraku olnuks selline võimalus kunagi isegi reaalne, aga oma paljunemiskihuga oleme selle lootusetult maha mänginud:(

“Inimkond peab maksma trahvi, sest et tahtis teha keppi” laulab Sensatsiooniline Tartu Kevadbänd. Õigupoolest ei maksa inimkond trahvi küll mitte kepiteo, vaid paljunemise eest. Õigel ajal tulnuks abinõud tarvitusele võtta. Tglt. tunneb inimkonna ajalugu küll algusest peale sündivuse piiramise vahendeid, aga näe – ikkagi on osanud II mõttetult suureks paisuda. Kohe nii suureks, et kauni kliimaga kohtesse mittemahtumine samuse inimkonna veel kõige väiksem probleem on, kui üldse. Aga eks minust ole siin muidugi pisut silmakirjalik möliseda, kes ma ainult tänu moodsale meditsiinile kohe pärast sündimist maha’i kärvanud (aga olen thl pnd, et ülerahvastatuse pärast muretsejate hulgas on väga palju neid, kes lapsena raskesti haiged olnud ning ainult moodsa meditsiini abiga pääsenud).

Et meil siin II-i samaväärseid soojuse- & valguseallikaid võtta polnud, muutus Päike muidugi üldise ülistuse objektiks ning enamikus maailma religioones on ta 1 või II kujul pälvitav. Muidugi üritatakse paljuis religioones “labast” päikesepälvingut mingite kavalate nõkse taha peita a la “Ohh, ega meie küll Päikest kummarda, me siin lihtsalt võrdleme oma Jumalat-Jumalaid Päikesega”. Siiski kipuvad need võrdlused kohati skandaalseks – “kristliku” keisri Constantinuse kuulus münt pealiskirjaga “Sol Invictus” – “Võidutsev Päike”, mille ta talvise pööripäeva paiku välja andis, kui ta enda sõnul Kristuse sündimist tähistas, on sajandeid paksu pahandust põhjustanud ning põhjustab kindlasti edaspidigi.

Oma monopoolse seisundi tõttu on Päike pidanud välja kannatama paljugi sellist, mida ta kindlasti väärt pole. Näiteks, et igasugu diktaatorid & muud mölkused end temaga võrdlema või suisa temaks pidama kippusid. Olen mõelnud, et “päikesekskuulutamine” on ühisk. demokraatlikkuse oluline lakmuspaber – mida ebademokraatlikum on ühisk., seda kindlamini me selle tippjuhtide hulgast mõne “Päikese” leiame. Demokraatlikud valitsejad end Päikeseks kuulutama’i kipu.

“Chairman Mao Is the Red Sun in the Hearts of the People of the World”
& järgmise video leidsin Youtubest pealkirja “Kim Il Sung Eternal Sun Of Mankind” alt:

Nähtud Kim Il Sungi isikukultus ei erine millegi poolest mistahes II diktaatorimölaka kummardamisest. See’i pruugi alati olla isegi lömitamine, sest et manipuleerit rahvamassi liikmed võivad oma liidrit täiesti siiralt pidada võrdseks meile lähima tähega.

Kogu selle põhjendet tlp. juures, mis Päikesele läbi aja osaks saanud, on siiski kummaline, et põlluharijaile on ta olnud olulisem kui küttele. Mitte see pole kummaline, et Päike põlluharijaile oluline on, vaid see, et kütid on ikka tähtsamaks pidanud Kuud. See järeldub tõigast, et küttijate rahvaste kalendrid on olnud kuukalendrid, põlluharijate omad päikesekalendrid. Ning kui rahvas jahipidamiselt põlluharimisele pöördus, mindi enamasti ka üle kuukalendrilt päikesekalendrile. Enamasti küll mitte täiesti puhtalt ning praeguseks tuntavad kalendrid on suuremas osas puha segu kuu-, päikese & looduskalendrist.

Päike, ka puhtalt kultuuriloolise vaatlusobjektina, on muidugi teema, mida 1 sissekandega kuidagi ammendada’i saa. Seda ka juhul, kui mitte pretendeerida millelegi muule, kui ainult oma mõtteassotsiatsioone kirjapanekule. Sestap jääb päikeseteema siinkohal pooleli ning kui tark FB mulle taas päevamõtiskluseks päikeseteema ette viskab, siis jätkan.

Teile aga lõpetuseks veidi totalitaristlikku kitši. Ei saa jälle olla xamata, et totalitarism on kole, totalitaristlikud kultuurinähtused see-eest väga lahedad & mõnusad vdta ning totalitaristlik arhitektuur reeglina kaunis vdta ning mugav sees elada. Üsna päikeseline lugu see järgmine pala iseenesest:) Pärit muidugi otse Põhja-Koreast:

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

One response »

  1. […] “Pole tähte õilsamat Päikesest, mis annab nii palju soojust ja valgust taevalaotuses” kirjutas kunagi Hellase poeet. Ehkki universumi “tõsiste tegijaiga” võrreldes annab Päike valgust & soojust õige nirult, vt. et ei annagi õigupoolest, on just see täheke (universumi mõttes on … Edasi. […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s