FB ütles, et täna peaks jälle mõtlema päikesest. No ma siis mõtlengi jälle päikesest. Seda enam et endal oli ka, juba enne fb-ga konsultimist, et tõesti peaks mõtlema päikesest. Küllap seetõttu, et olin just viinud pesu kuivama & kuhu siis veel, kui mitte päikese kätte:)

Päikesekummardamine tundub olevat 1 kõige põhjendatumaid religioone (kui kummardatakse tõepoolest Päikest, taevakeha, mitte Mao Zedongi või mõnd IIst isehakanud “päikest”). Päikesel pole tõenäoliselt sooja ega külma ega tuhkagi sest, kas meie teda kummardame või mitte või mis temast üldse arvame. Aga kui tingimata kedagi kummardama peab, siis Päike on 1 mõtestatumaid objekte selle jaoks.

Tõepoolest ju võlgneme nii enda olemasolu kui kõik, mis meil on, Päikesele. Poleks Päikest, ei oleks siis ka meid ega sedagi, mis meid siin elus hoida aitab. Koguni meie koduplaneet on ju mõni aeg tagasi Päikesest välja lennanud.

Päike on meile lähim termotuumareaktsioonil põhinev jõujaam. Kõik katsetused termotuumajaama Maa peal käima panna, meie oma, muidugi mikromõõtmeis, Päikest luua, on seni aia taha läinud. Ent see suur termotuumajaam on olulisem, kui kõik meie planeedi jõujaamad kokku. Sooja toodab too taevane jõujaam lahkel käel ning kogu maapealne elektergi pärineb mingil kaudsel kujul ikkagi temast. Viimasel ajal muidugi ka järjest otsesemal kujul. Päikeseseenergiat peetakse tulevikuenergiaks. Põhjust rõõmustada on Aafrikal, Araabia poolsaarel jm. kantel, kus Päikest palju on. Tulevikus hakkavad nemad muule maailmale elektrit müüma & saavad rikkaks:) Meie siin hakkame elama nende armust, sest meil nõnda palju päikest pole.

Naljakas iseenesest öelda “Neil on päikest, meil pole”. Nagu saaks Päike kellelegi kuuluda, olla kellegi oma. Ei saa ju. Aga jah, kui piibel toob Päikese õigluse võrdkujuks, et paistab II ühtmoodi nii õige kui õela peale, siis asi nii lihtne ju pole. Õige & õela peale paistab küll ühtmoodi, kuid iga laiuskraadi õelate & õigete peale erimoodi. Aafriklaste peale paistab Päike hoopis rohkem kui meie peale siin, saamest-eskimoist & muist päris põhjarahvaist rääkimata.

Praegu küll on see võimalus, pmst on, et kellele meeldib rohkem päikest, see kolib sinna, kus rohkem antakse. & kellele üldse’i meeldi nõnda palju päikest (leidub neidki & mitte vähe), need siis kolivad siia, kui nad siin juba’i ole. Nii see peaks pmst olema jah, tegelikult see siiski pole nõnda lihtne. Nii juhtubki, et istub rahvas halba ilma kirudes kliimavöötmes või IIs, kuid ega nad seepärast veel ära kolima kipu.

Hilissügisel & varatalvel, kesktalvelgi veel, võib Päikest siinkandis harva kohata. Ometigi elame sellegi aja ikka meile lähima tähe armust. Päike on, absoluutselt kõiges, meie juures ka siis olemas, kui ta otsese valguse & soojusena’i avaldu. Leiame Päikese enda juurest ka pimedaimail ajul.

Pime aeg saabub meie laiuskraadil tglt. sama ruttu kui valgegi aeg. Miskipärast on valget aega aga palju huvitavam oodata. Kukesammu võrra pikenev päev pakub rohkem pinget, kui samavõrra pikenev öö. Hea on teada, et valguse tulekut märkame hoopis rohkem pimeduse tulekust. See sisendab optimismi.

Ent miskitpidi on pimedus valgusega sama vajalik. Mitte mingi pahelise antipoodina, mis valguse ette peab tooma, seda rõhutama. Vaid küllap on meile, inimesile, meie vaimseks korrasoluks pimedust tglt. vaja. Ei oskaks me ehk elada, kui pimedus meilt ühtäkki ära võetaks.

Mitte ainult, et väga pikke aege jooksul inimene pimedusega harjunud on. Vaid ka see, et nagu Päike on päikesesüsteemi, seega ka meie Maa, pärisosa nõnda on pimedus universumi, kõiksuse, pärisosa. Kogu olev peamiselt pimedusest koosnebki, vähe on neid valgusesaarekesi, mida universaalne pimedus siis enda keskel alal hoiab. Kõigil neil saarekesil on ette nähtud x lakata. Siis jääb vaid pimedus, aja & ruumi määravaim omadus.

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

2 responses »

  1. Myriwe-Myrt ütles:

    ITER+DEMO on väga paljutõotav, üsna tõenäoliselt ka väga edukas. kui see (need) on eduka(s/d), läheb maailm üsna tõenäoliselt vähemalt 23. sajandiks suures osas üle termotuumaenergiale, eeldades väga väikest võimalust, et inimkond sel ajal veel eksisteerib.
    üsna tõenäoline on aga, et fossiilkütustele rajatud ühiskond ei jõua piisavalt kiiresti alternatiivseid energiaallikaid piisava efektiivsusega ‘kodustada’ (sh päikeseenergiat) ning kukub väga madalale tasemele. mitte küll katastroofilisele, aga siiski tunduvalt madalamale. energiakriis tõenäoliselt inimkonda ära ei hävita.
    kui üldse päikeseenergia, siis vaevalt fotorakud. pigem temperatuurijaamad turbiinidega näiteks.

    ma muidugi ei ole insener.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s