Wildikas soovitanud Ramloffil kirjutada rebasesuurusist hobuste eellasist ning Sookoll leidnud, et neist peaks pigem kirjutama mina, kes ma niikuinii Obesega Riias käin:) Aga ma võtan sõnal sabast & kirjutangi:)

Niisiis, 45-55 miljonit a-d tagasi elasid kuskil soo peal rebasesuurused rohusööjad olendid, tänapäeva hobuse eelkäijad, kes ühtlasi olid ka tapiiri & ninasarviku eelkäijad. Olid seal Orohippused hiljem Epihippused jne. Hiljem tulnud Megahippus, kellel polnud rebasesuurust enam ollagi, kes, nagu nimigi näitab, oli hoopis 1 igavene jurakas ning ringi liikus ka Dinohippus ehk siis Kohutav Hobune (tema on kindlasti tänapäeva Nightmare’i eelkäija, selles mõttes on ikka hea eestlane olla, et mingid hobused ei trambi öösel rinna peal, lihtsalt keski luupainaja väänab konte:)).

Seda kõike teame me aga alles takkajärgi, ma mõtlen, liiginagi takkajärgi. 1ki inimene’i olnud rebasesuurusi hobuste eelkäijaid sel kaugel troopilisel märgalal tunnistamas, ei saanud pealtvaatajana osa nende tegevusest. Kõike, mida me saame öelda hobuste eellaste kohta, saame tlgt. ainult oletada. Me pole neid näinud.

Kuid hobuse eelkäijad pole sugugi ainus, mis meil siin laias ilmas nägemata. Kui ma tahaksin üles kirjutada kõik, mida Homo Sapiens oma silmaga näinud pole (mõtlen veel Maa peal, kui siirduda kaugemale kosmosesse, oleks asi õieti hull), siis maailm kindlasti ei mahutaks kirjutatavaid rmtuid. Sestap ütlen siin vaid 1t: miljonid päikesetõusud & loojangud! Miljonid päikesetõusud & – loojangud erinevail ajastuil, erinevais värves. Koidud & ehad praeguseks kadunud mandreil. Koidud & ehad kogu maakera hõlmava hiidmere kohal, koidud & ehad hiidsõnajalametsade lagendikel jne. jne. jne. Seda kõike pole me kogenud ega saagi kogeda, 1ki 3d lavastus seda’i korva, sest need saavad olla vaid õnnetud spekulatsioonid. Mis tollal oli & kuidas see välja nägi, jääb meil igavesti teadmata.

Lähtudes antroopsusprintsiibist (või antroopsest aatest, nagu tõlkisin selle mõiste ise ainsas minu tõlgit rmtus, mis ka trükivalgust näinud) oli sel kõigel, mida me’i näinud ega ka muul viisil kogenud, siiski Mõte. See polnud predestineerit ega determineerit (vastupidist võivad arvata ehk ainult monoteistid), kuid täiesti juhuslikult valmistas see siiski ette inimese ilmumist. Kui suurt osa, vast ehk isegi suuremat osa sellest, mis Maa peal enne inimese saabumist toimus, poleks toimunud, oleks ka inimene ilmumata jäänud. See oli vajalik inimese ilmumiseks. Ehk siis – poleks olnud neid va viievarbalisi, siis poleks ka meid siin praegu teps; meie praegune siinolu on paratamatult tingit neist va rebasesuurusist, keda me elusast peast iialgi ihusilmaga näinud pole ning kelle kaugeid järeltulijaid me ilmselt peame karjamaale või talli tänama minema, et nende eelkäijad meiegi oleluse võimalikuks on teinud (muidugi ainult juhul, kui me oma olelust üldse tänuväärseks peame, vastasel xal peaksime teisi ehk hoopis sõimama).

Aga esteetilisest vaatevinklist, ilu seisukohalt, on kõik need miljonid a-d & miljardid päikeseloojangud raisat aeg. Raisat esteetika. Minnalastud ilu. Või õieti ilu, mis polnudki ilu, mis ei saanud iluks.

Sest mu arust ilu nõuab oma olemasoluks vastuvõtjat. Ilu tekkib alles sel hetkel kui keegi ütleb: “See on ilus”. Nõnda oleleb ilu kõige otsesemalt vtja silmis ning mujal seda pole. On vaid mingid tingimused, mis vastuvõtja ilmumisel tingivad ilukogemuse. Kuid kogemus pole võimalik kogejata.

On muidugi täheldet, et ka muil imetajail peale inimese võib eksisteerida mingil tasemel esteetilist taju. Või muilgi loomil. Aga kindel selles olla praeguste uurimistulemuste põhjal minu teada küll veel ei saa. Seega viib küs., et “aga äkki need viievarbaliste aegsed päikeseloojangud eksisteerisid esteetilisel kujul just nende hobuse eellaste jaoks?” ainult ummikusse. Ning isegi, kui see nii oli, ei ütle see midagi miljonite varasemate päikeseloojangute kohta, Maa tekkimisest peale.

See, et läbi aege on olnud nii palju raisat esteetikat ning et seda on meie ümber tglt. veel praegugi külluses: latentset ilu, mis aga jääbki igaveseks latentseks, sest inimsilm ei sattu seda tunnistama. See paneb kahtlema igasuguse esteetilise elamuse usaldusväärtusel. Sest kui potentsiaalne ilu laseb end raisata, kui sel ilul pole tglt. meiega üldse asja, siis kas pole millegi ilusakskuulutamine, ilukogemus, 1 lihtlabane äärmiselt suur pettus? On ju ilu järelikult ainult meie peades, väljaspool seda’i leidu mingit ilu. Meile tundub aga ilu eksisteerivat omaette, “päriselt”.

Meelepete? Meeleplekk?

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

One response »

 1. tqnis ütles:

  Huvitav…

  Ilutunnetus, kui ta just mõnelt tuntud või tundmatult jumalalt või kuradilt antud ei ole, peaks olema evolutsiooniline nähtus…

  Äkki on tegemist millegi sellisega, mille areng ainult inimesel toimubki? Mitte ilmtingimata paremaks, eks ole, vaid lihtsalt muutub.
  Võibolla on see, et ilutunnetus on näikse inimkonnas aja jooksul muutuvat, ongi evolutsiooniline nähtus?

  Krt, mõte läheb segaseks, tegelikult peaks kommentaari ära kustutama ja enne selgeksmõtlemist uuesti mitte kirjutama.

  Aga üks hirmutav mõte siiski veel… Võibolla on maailmas, meil siinsamas, palju asju, mis võiksid olla ilusad, aga meie ilutunnetus või ilumeel pole lihtsalt selleks kohanenud? Hea küll, päikeseloojangute raiskuminekut me ju vähemalt teame. Aga kui palju ilusat toimub meie silmade all nii, et me seda isegi ei märka?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s