FB-s viidati 1 Erik Tergi artiklit. Iseenesest väga asjalik kirjutis, aga mul pole plaaniski siin otseselt selle kirjutise kohta midagi ütlema hakata. 1 lause aga hakkas häirivalt silma ning selle lause rebule ma pihta’i saa.

“Julgem ja ambitsioonikam lugeja võib siia lisada vajaduse muutuste järele elulaadis.”

Kuidas & millena defineerida elulaadi? Tahtsin algatuseks küsida, et “Mis on see elulaad, millest siin õigupoolest jutt käib?”, kuid taipasin, et seegi küs. viiks valejäljile st. täpselt valejäljile see just viikski. Nagu oleks ka minu eelduseks, et eestlasil on 1 ühine elulaad, mida siis tuleks muuta.

Vbl see on nii, aga nagu juba kirjutasin, esmalt tuleks määratella elulaad. Kas elulaad on sama elustiiliga, või midagi enamat? Vägagi võimalik, et elulaadi all mõeldakse midagi hoopis üldisemat & samas olulisemat, kui elustiili all & see on üldteada & lihtsalt mina olen loll, et ma seda’i tea. Aga jääb võimalus, et elulaad on sama mis elustiil.

Sellisel juhul peab võimalik ambitsioonikas lugeja omadega küll üsna ämbris olema, sest mina’i näe eestlasil mingit ühtset, 1sugust elustiili.

Ehkki aeg-ajalt kõlavate ühtsus- & ühtlustamislauseist kõlab läbi ka, nagu peaks kõigil eestlasil olema koguni 1sugune elustiil, õnneks see tglt. nõnda’i ole. Tahtsin juba öelda, et “pluralism on väga suur”, paraku siiski mitte piisavalt suur. Erinevaid elustiile võiks Eestis hoopis rohkem olla, enne kui minusuguse paljususetaotleja & 1taolisusevastase süda lõpuks rahu saab.

Aga juba olemasolevast paljususest piisab, et mingi “üldine elulaad” sellisena kahtluse alla seada. Mis on minu, graafikuga töötava boheemlasest ajakirjaniku (s.o. kontoristi), kes pealegi teeb veel palju lisaotsi, “haltuurat”, elustiilil pistmist näit. 5 päeva nädalas & kindla tööpäevapikkusega autoremondilukksepa elustiiliga? Temal omaxa ka praegusel tehnika- & heaoluajastul siiski ilmaoluist sõltuva põllumehe omaga? Viimasel näit linnakooli geograafiaõpetaja omaga?

Jah, kuskil on see piir, kust saab öelda, et pealtnäha isegi väga suurist erinevusist hoolimata on tglt. tegu sama elustiili või -laadiga, aga kus just?

Kui mõni tuttav loomeinimene on oma loomelisusega liialt hüppama hakanud ning juba täiesti ülekohtuselt IIsuguste inimeste turjale istuda kavatseb, olen ma ikka kiuslikult meelde tuletanud, et sotsioloogilisis uuringuis paigutatakse igasugu loomeinimesed, boheemlased või kuidas neid parasjagu just nimetataksegi ilusasti keskklassi hulka:) Et sotsioloogilisest vtpunktist pole vahet, kassa oled näit. poissmehest tulihingeline maalikunstnik, kelle jaoks ainsaks eluavalduseks väljaspool stuudiot on avamised, või hoopis vagast katoliiklasest pereisa oma 13 lapse, Labradori retriiveri & Volvoga:) Et lähete kenasti 1 kategooriasse ning sotsiaalteadlased tõestavad veenvalt ära, et pealtnäha väga suurest erinevusest hoolimata olete te täpselt 1 & sama kamp ning sarnast, 1 gruppi paigutavat, on teis hoopis rohkem kui eristavat-eraldavat. Ning mis peamine – te olete sarnased just põhitunnuste poolest, nii vähe kui see teile ka meeldiks:)

Ning asi ei ole siin eeskätt maj. jõukuses vms. vaid just hoiakuis. Võib tunduda hämmastavana, aga isegi ultraliberaalsete vdtega paduboheemlasest maalikunstnik on ultrakonservatiivsele katoliiklasest pereisale sarnane just hoiakute jms poolest. Ehk siis – neil 2l on sarnaseid hoiakuid lõppeks rohkem kui erinevaid.

Siin võib olla muidugi ka vastus sellele küs-le, mille sissekande alul esitasin. Et siis elustiil on äkki see, mis neid 2 eraldab ning elulaad on see, palju suurem osa, mis neid ühendab? Ehk see, mis 1pidi on nii üldine, et me seda oma argielus ehk thlgi ei pne, aga sealjuures just see kõige olulisem – see mis meie olemuse tglt. määratleb, paika paneb? (Sotsioloogisest, ühisk, vaatepunktist muidugi, Ramloff jpt. võivad nüüd öelda, et see jutt ei lähe neile üldse xa, sest neid sotsioloogiline vaatepunkt ei huvita, see on tühi koht nende jaoks & loomulikult on neil õigus seda väites).

Et äkki see, mida Terk arvab, et radikaalsemate lugejate arvates muuta tuleb, ongi see ühisosa, mis ühendab boheemlast & ülivagat kontoristi, alkoprobleemiga arveametnikku ning keskkonnasõbrast mahepõldurit, palgasõdurit ning kosmeetikut?

Kui me tõesti peame välja minema juba sellise ühisosa muutmise peale, siis on kahtlemata tegu tõepoolest väga radikaalse muudatusega. Pärast sellist muudatust hakkab Eesti ühisk. välja nägema hoopis IIsugune, mis on põnev, sest keegi pole veel kaardistanud ega piiritlenud, kuidas just:)

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

2 responses »

  1. nipi ütles:

    Teema läheb liialt laiaks. Seetõttu Erik ilmselt ei lähe detailidesse. Ilmselt mõtleb ta siiski ressursiraiskamise vähendamist. Ka elulaadis. Mida sisuliselt peaks saama vaadelda kõigi su loetletud grupeeringute suhtes. Kasvõi igaühe jaoks eraldi. Sest neil on väga palju erinevat. Miski on ühine. Transport näiteks, energiakulud. Ühtteist veel.
    Aga sõltumata sellest detailinorimisest on mumeelest põhiküsimus siiski tuleviku strateegiates. Keegi poliitikutest ei mõtle kaugemale tulevikule… Ja paraku kui keegi ka mõtleks, siis valimiste võtmeks see ei saa. Järelikult ei tõuse tulevikuteema üldse üles ka valimistega seoses. Sest jätkub vana vastandamine Ansip vs Savisaar. Ei midagi uut…

  2. ep ütles:

    ma arvan ka, et see elulaad, millele siin viidatakse, on fossiilsete kütuste kasutamisel põhinev elulaad. neid inimesi, kelle elus elektri ja/või bensiini puudumine midagi ei muudaks, on lääne ühiskonnas äärmiselt vähe.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s