Forbidden Rose screenshot

Image by bubblerap150 via Flickr

Aeg-ajalt lähen tööle läbi Viru keskuse, sest sealtkaudu on otseim tee Tammsaare pargist Laikmaa tn. äärde. Ning viimaseil päevil olen sealt läbi kõndides tihti mõelnud, et nagu mida. Taolise jahmatava mõttekäigu põhjuseks plakat, millel elusuuruses Avril Lavigne reklaamib temanimelisse sarja kuuluvat parfüümi Forbidden Rose. Ma saan aru, et midagi imelikku selles ei tohiks olla – on ju Lavigne siiski poplaulja, miska ei peaks ka kõik poplauljate tembud talle võõrad olema:) Aga ta laulab siiski punkpoppi.

Ning minu arust on see küll allakäigu ülim sügavus, kui miski pungiga suhteliselt lõdvaltki seotu hakkab täiesti otseselt tegelema sellega, mille vastu punk subkultuurina justkui seisnud on – peavoolu kodanliku elustiili atribuutide propageerimisega. No johhaidii-aidaa.

Ärge saage minust valesti aru – mul pole midagi lõhnade & lõhnamise ega lõhnareklaamide ega isegi mitte peavoolu kodanliku elustiiliga, kahtlemata sobib viimane miljoneile inimesile ning las tema siis olla, kuni mind sellega segama’i tulda. Seda enam, et ega mu enda elustiil sellest ka nüüd teab kui kaugel seisa, või – olgem lõpuni ausad – ma isegi kuulun keskklassi, olen keskklassi osa, siin ei aita ei jonn ega nutt, ussi- ega püssirohi.

Aga rakendada punk millegi üdini kodanliku, läbinisti keskklassiliku, teenistusse – no tõepoolest. Pole parata, punk ikka vist on surnd. Või tglt. pole siin põhjust punki milleski süüdistada – pigem on asjad ikka nii, et ainus side, mis pungi ja punkpopi vahel veel säilinud on, ongi puhtmuusikaline, teatava helikeele kasutamine. Ideoloogiliselt pole neil 2l enam mingit pistmist. Punkpoppi ei saa enam kuidagi pidada vähe mässulisemaks, oma spetsiifilisi aateid ülal hoidvaks stiiliks.

IIlt pole siin midagi imeks panna, kui tuletan taas meelde Frank Zappa kuldlauset, et Sex Pistols oli tüüpiline poistebänd, mida produtseeriti & turundati täpselt sellisel viisil, nagu New Kids On The Blocki või Backstreet Boysi jne. Kogu kuulus Sex Pistolsi mässulisus oli kaine arvestuse tulemus ning kui poisid bändi tehes ise ka siirad olid, siis nende produktsioonimeeskonna kohta seda kuidagi öelda’i saanud.

Ehk siis – kommertsiaalsus & sealtkaudu ka keskklassilikkus oli Sex Pistolsisse ning sealtkaudu kogu punkliikumisse juba algusest peale sisse programmeerit. Punk pole kunagi olnud midagi muud, kui see, mille vastu ta end mässavat väidab. Ning tee tomatite viskajast tomatirahe ees seisjaks sedapidi igati loogiline.

Laiemalt viitab see aga 1le XX saj. lõpu suurele kultuuriprobleemile, mis praegugi veel akuutne on. Sellest on juba kirjutet pea maailmatäis rmtuid ning 1-IIst on ajalehtede vahendusel Eesti lugejanigi jõudnud. Üsna tihti koguni.

Nimelt see, et kuivõrd saab praeguses ühiskonnas mäss üldse olla midagi muud kui kaubaartikkel. Kaupmehil on alati vaja uusi müügiargumente ning nende jahil on nad noorte rebaseina. Nii võtavad nad kohe iga tärkava mässuilmingu, pesevad, lihvivad, pakendavad ning paiskavad suure reklaamikäraga müüki. Naiivikud peavad seda reklaamikära siiraks protestiks. Mittenaiivikud näevad toimuva läbi, aga ostavad ikka, sest mis sul üle jääb – inimesel on elamiseks 1-IIst vaja, mõnix ka väikest mässu, pisukest protesti, kerget kõrvalehoidu peavoolust. Ning kui mittekommertslikku mässu kuskilt võtta pole, tuleb leppida kommertsmässuga. Selle väikese revolutsiooniga, mis parasjagu Tlna Kaubamajast vms. saada on. Võib valida ka Säästumarketist saadava säästurevolutsiooni, aga ära mõtlegi, et see kuidagi ehedam on, või sind õilsamaks teeb, kui kallist kaubamajast muretset vastasseis.

On ka taluturu ökomäss, see on väga tervislik ning kui üldse miski, siis just see on Süsteemile päriselt mingis osas vastanduv. Aga ainult mingis osas, tervikuna kuulub seegi siiski süsteemi sisse.

Ning mis siin salata – seda kõike pole mõtet panna ainult produtsentide süüks, või resigneerunult põlastada lõplikult allakäinud maailma. Mässust saab müügiobjekt, Süsteemi osa eeskätt & justnimelt eeskätt ikka selle tõttu, et see sobib meile. Meie ise oleme need, kes tglt. ka oma kõige karmimas nooruses pole midagi muud tahtnudki, kui Süsteemist õige pisut erineda. Või noh, ütlen leebemalt – Süsteemi reformida. Mõnix radikaalseltki, aga sealjuures ikka nii, et Süsteem sellisena alles jääks. Kõik meie kaunid sõnad Süsteemi kukutamisest on olnud ilus vaht. Neid, kes päriselt on tahtnud & ka suutnud vastanduda, on olnud ülivähe.

Ning mis seal’s ikka – kui ka mitte meil siin, siis meie aatekaaslasil lääne pool on Süsteemi reformimine ka õnnestunud. Ning seal kus ei ole, seal reformitakse edasi. Nii kõikemuutva revolutsiooni sildi all kui ka ilma selleta.

Jah, me pole kunagi võidelnud keskklassi mentaliteedi vastu, vaid ainult üritanud seda mentaliteeti endale sobiva(ma)ks väänata. Samal ajal on mentaliteet lihvinud ka meid. Vastastikune mõjutamine. Ning nii muutubki ühiskond & mõisted saavad uue sisu. See’i pruugi alati sugugi halb olla. Vbl isegi mitte enamasti.

Seega – las Avril Lavigne reklaamida lõhna. Ise tegin:) Ei ma’i teinud Avril’i ega ka mitte lõhna:), aga mentaliteedi tegin küll mina. Koos sinuga, kallis endine noor radikaal & praegune rohkem või vähem rahulolematu:)

Siiski huvitab mind hirmsasti, kas järgmisena on oodata meesteparfüümi “Haise nagu John Lydon” või koguni retrohõngulist “Lehka nagu Johnny Rotten”;)

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

6 responses »

 1. notsu ütles:

  Meenus Marcel Aymé novellike, kus miljonärid olid hirmsas mures, et nende pojad ei olegi korralikud mässulised ja establishmendi-vastased nagu kõigi teiste pojad, vaid käivad ja laiavad, kui lahe on rikas olla. Kus selle häbi ots. Poegadel oli ka oma jultunud väljaanne, mille tegelik aju oli muidugi üks vaene intellektuaal. Viimaks võtsid papad nõuks, et kui pojad korralikuks ei hakka, tudengirevolutsiooni ei tee vms, siis jäetakse nad pärandusest ilma. Selle hirmuga pöördusid pojad õigele teele tagasi ja vaene intellektuaal jäi töötuks.

  • Punane Hanrahan ütles:

   Ei jäänud ju töötuks, vaid hakkas oma naise õhutusel angroo õmblusnõelu müüma, sai rikkaks ning hakkas tudengirevolutsioone toetama. Aga IId rikkad kartsid teda ning suhtusid ebalevalt, sest purjus peaga hakkas ta iga x seletama, kui tore on tglt ikkagi rikas olla.

   Aga see ajakiri “Tagasi”, I juhtkirjaga “Rikastugem” oli selle novelli parim osa:)

   Eestis muidugi see intellektuaal õmblusnõelu müüma’i peaks, siin mõtlebki kogu establishment ajakirja “Tagasi” tasemel. See tööandjate manifest sobiks ju suurepäraselt ajakirja “Tagasi” veergudele, ilma mingite muudatusteta.

 2. notsu ütles:

  nätsa, ei ole enam korralikult meeles.

  Ma arvan, et selleks, et kodanlaskond hakkaks rikkust häbenema, on vaja pikemat kodanlusepraktikat. Need meie kodanlased on ju alles äsja suhteliselt jõukaks saanud ja kardavad paaniliselt vaeseksjäämist, selge see, et tuleb oma positsioonist küünte ja hammastega kinni hoida.

  Selle peale tuli meelde ka suht kesistest oludest pärit Thatcher.

  A. ütles selle peale, et eks igaüks taha jagada seda, mis tal on, rikkad tahaks, et kõigil oleks sama hea elada, vaesed jälle, et jumalapärast ei oleks liiga kerge rikkaks saada. Praktikas päris nii ei ole, aga kui lubada süsteemile väikest lõtku, noh, et rikkaks saanud vaene ei saa esimese hooga arugi, et ta nüüd rikas on, ja vaesunud kõrgklassitüüp tunneb ennast vanast harjumusest privilegeerituna, siis klapib.

 3. Larko ütles:

  Kõik on müüdav ja ostetav. Miks siis peaks punk erandiks olema?

 4. taliesintoomas ütles:

  Suur prohvet Google avaldab, et Sex Pistolsi parfüüm on täiesti olemas ja saadaval.

  http://www.thefragranceshop.co.uk/p2738/sex-pistols-edt-50ml-spray.html

 5. Punane Hanrahan ütles:

  Krt, selle peale’i oska küll muud öelda, kui et maailm on lootusetult hukas & ma peaksin end üles pooma:(

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s