Cover of "The Years of Rice and Salt"

Cover of The Years of Rice and Salt

Viimasel ajal on sõpre seltskonnas sageli jutuks tulnud Kim Stanley Robinsoni rmt “The Years of Rice and Salt“. Oop oli lahkesti nõus seda mulle isegi laenama, kui ma temast õigesti aru sain:) Peamiselt on sellele rmtule jutu viinud Tlna tuntud “kult. keskus” (loe: kaubamaja) Solaris, mille Priit E. kunagi ammu juba “Soolariisiks” ristis ning millist nime minagi selle asutuse kohta pöördumatult kasutama hakkasin. Väga tore on, et nii läks, sest olen põlevate silmega alternatiivajaloojünger, kes muidugi igast uuest alternatiivajalookäsitlusest, mis kuhugi minulähedasele orbiidile sattub, pöörasesse vaimustusse läheb.

Aga päevaxa tõusnud rmt. on ärgitanud minus mõtteid alternatiivajaloo kohta üldse. Eestis on too žanr suht vähelevinud ning paraku “French ja Koulu” ei ole mu meelest tõsiseltvõetav kraam. Vähemalt tõsisele alternatiivajaloohuvilisele mitte. Laias maailmas leidub muidugi väga vingeid asju, mis lahendet nii tõsiste teadustöina, esseistikana, aga peamiselt muidugi ulmeromaanena. Midagi sellest on õnneks ka minuni jõudnud.

Mind paneb aga hämmastama, et ma pole veel leidnud kedagi, kes tglks mind hirmsasti huvitava probl-ga – mis juhtunuks siis kui I MS tulemused olnuksid IIsugused? II MS puhul on seda stsenaariumit xuvalt läbi mängit, peamiselt jaurab sel teemal kari jõllsilmseid natse, aga leidub ka natsismivaba ning igatepidi köitvat lähenemist. I MS võimalike IIsuguste tulemuste kohta pole seni aga keegi midagi paberile pannud.

Ometi on I MS IIte tulemuste võimalusi õige palju. Isegi kui võitjad jäänuks samaks, olnuks Ilt võimalik õiglasem Versailles‘ lepe, mis võinuks parimal juhul tähendada, et Euroopat pärast II MS-i tabanud pikk rahuaeg, mille käigus praegu hingusele hiiliv tarbimisühisk. põhjalikult välja kujunes, alanuks juba pärast I MS-i (ning meie ajaks võiks kogu loodusressurss muidugi juba lootusetult otsas olla:)). Võimalik olnuks ka okt. rev-i ärajäämine Venemaal, aga komm. rev-i võit Sksml.

Kuid veel mitu xa huvitavam on, mis juhtunuks ikkagi siis, kui sõja võitnuks Sksm & Austria? Kas väikeste rahvusriikide teke suudetuks ära hoida, või olnuks võitjail toss nii väljas, et need tekkinuks ikka? Kas Prantsusmaale surutuks peale sama ebaõiglane lepe, nagu oli Versailles’ lepe Sksmle? Kas Austria liitnuks enda külge Ukraina kogu terr-i ning ka veel alu Venemaalt?

Ning mis saanuks Eestist? Teada on, et “päris” skslsed polnud baltisakslasist & eriti Landeswehrist sugugi erilises vaimustuses. Nende jaoks oli tegu mingi erilise tagurlaste kambaga (milline hinnang oli suures osas ka õige:)), kes ei mõistnud Bismarcki edumeelseid reforme jne. Eesti oleks ilmselt võetud Venemaa küljest ning liidet Sksmga, aga kohalikele mõisnikele’i pruukinuks see sugugi mitte rõõmu- & õnneallikas olla. Vähemalt mitte pikemas perspektiivis.

Vägagi võimalik, et selliste sõjatulemuste xal tulnuks maailmal varem või hiljem tegemist teha selliste moodustistega nagu Natsi-Venemaa ja Prantsusmaa Kommunistlik Vabariik. Need 2 võinuks omavahel ka salaleppeid sõlmida ning valla päästa II MS. Liitlasväed Demokraatliku Sksm kindrali Guderiani juhtimisel sõitnuks sisse võidet Moskvasse ning pärast II MS lõppu saanuks Eesti tõenäoliselt ikkagi iseseisvaks:) Või siis mitte, kui II MS võitnuks Natsi-Venemaa & Prantsusmaa KV.

Me’i saa iial teada, mis juhtunuks. Aga jah, kurb on see, et nende arengute üle pole isegi mitte spekuleerit, pole isegi mõttelende rmtusse raiut. Keegi võiks seda ometigi teha võtta.

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

3 responses »

  1. nipi ütles:

    Paras tööpõld sulle endale? Alustad väikesest. Siin oled juba põhijooned välja toonud. Liha luudele kasvatama!

  2. Punane Hanrahan ütles:

    Ohissand, see nõuaks 20tunniseid tööpäevi erinevais arhiives, tonnide kaupa omaaegse ajakirjanduse läbitöötamist jne. Alternatiivajalooautorid on intervjuudes tihti rõhutanud, et alternatiivajaloo kirjutamine on tunduvalt raskem, kui “päris” ajaloo alase uurimistööga hakkama saamine. Ning mina ju’i viitsi juba ammugi isegi oma tagasihoidlikke jutustusteideid ellu viia, minu Poogna-konto on ammu välja surnud, sest et ma nii laisk olen:) (viimase üle olen ma loomulikult uhke, sest pean laiskust pos. iseloomuomaduseks meie (post)protestantlikult rabelevas ühisk-s).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s