Ka suhteliselt lihtsa lause puhul on üsnagi raske selgitada, mida inimene sellega mõtleb & kuidas. Meile tundub, et me saame aru & mingeis üldjoonis enamasti saamegi ning sellest mingiks argisuhtluseks isegi piisab. Aga too illusoorne arusaamine ei tähenda veel, et me II inimest päriselt tunneme & teame, mida ta tglt. mõtles või ütles.

“Tema ees avanes avar vde” – see lause vb lugejale silme ette tuua väga erinevaid pilte. Oleneb juba sellest, kes on “tema” – kas mees või naine, noor või vana &ne. Aga veelgi enam võimalusi annab avar vde – kas mäeküljelt, lennukiaknast, pilvelõhkuja ülakorruselt &ne.

Jätame praegu inimese kõrvale (selleks, et kõrvale’i jääks Inimene, ütlen etteruttavalt:)) ning keskendume vtle. Pakun 3 võimalust, kõik mäeküljelt:):

1)Vde avaneb ürgloodusele, vtlja rõõmustab, et on säilinud veel nõnda palju puutumata loodust ning loodab inimese sesse mitte sekkuvat.
2)Vde avaneb ürgloodusele, vtlja rõõmustab ürglooduse üle – milliseid võimalusi annab see eneseteostuseks loovale vaimule!
3)Vde avaneb suurlinnale, kus 1000ded loovad vaimud on oma unistused teoks teinud, ennast teostanud, muuhulgas ürglooduse ümberkujundamise kaudu.

Kindlasti on neist IIIst vtst 1 meile kõige lähedasem. Milline just, oleneb lugeja isiksuseomadusist, kasvatusest, haridusest, vteist &ne. Aga olen kindel, et paljudel tekkib ka soov kuulutada 1 või 2 kirjeldet vaateist mingeil põhjusil “õigeiks” ning ülejäänu(d) valeks.

Näit. nii, et III vd on tingimata vale, paha & ohtlik, või vähemalt keskkonnavaenulik, vastuolus rohelise mõtlemisega, sest kirjeldab loodusvaenulikku suurlinnakeskkonda. Ehkki tglt ei pruugi suurlinnakeskkond olla automaatselt vastuolus rohelise mõtlemisega.

Või peetakse III vdt “valeks”, sest suurlinnakeskkond ei anna võimalusi eneseteostuseks, vaid ainult võõrandumiseks, kängumiseks ning inimesed kohe pmtlslt ei saa end seal tunda hästi. Kohe keegi ei saa.

Või vastupidi – kuulutatakse “valeks” I vaade, sest inimesel pole sellises keskkonnas ju mingeid võimalusi. Hoolimata sellest, et on inimesi, kes end just ürglooduse 1nduses hästi tunnevad, kel mujal head enesetunnet ei tekkigi. Või et – tglt. ei pea ürglooduse rüpes üldse inimest olema. Isegi parem, kui on loodust, kus inimest üldse’i esine. Mida rohkem, seda parem.

Ise mõtlen, et see I näite vltjagi võiks tunda aukartust ning hoopis taanduda sealt mäenõlvalt. Jätta ürglooduse ürgselt rahule.

Aga kindlasti on see õige käitumine, kuid pole ainuõige. Sest ka linnu & põllumaid on vaja. Me, inimesed, ei saa nendeta. Seega on nende olemasolu õige – kui me just ei taha end terve liigina ohverdada muude liikide hüvanguks. Aga minu arust poleks selline ohver õige:)

Ning veel – kindlasti tunduvad paljuile I & III vd vastandlikena, II-IIst välistavaina. Aga see’i pruugi sugugi nii olla – äkki elavad suurlinnas endisest põllupiirkonnast pärit inimesed ning et nad põllupiirkonnast on ära kolinud, on sellest uuesti saanud ürgloodus?:) Selline variant pole mitte ainult võimalik, vaid nii on ka juhtunud.

Eelnev jutt näitab, kui oluline on hoiduda langetamast kergekäelist otsust ligimese ning tema öeldu kohta. Kui oluline on loobuda kohtumõistmisest. Kui oluline on mitte teha järeldusi, eriti inimese kohta, enne, kui materjali on piisavalt. Ning ega me teagi, millal on päriselt piisavalt, millal on “selge”.

Ning kui oluline on süveneda, püüda minna lõpuni, mõista lõpuni. See ehk aitab vältida möödarääkimist.

Rohkem süvenemist ning vähem pealiskaudset kohtumõistmist soovin tulevaks a-ks nii endale, kui lugejaile. Kui meile juba tundub, et me teame, mida kaasvestleja ütles, siis mõelgem enne, kas ikka teame. Eriti kui tundub, et öeldu meid kuidagi solvab või riivab. Ehk polnudki seal mingit solvet ega riivet?

Aga kõigile eeskätt ikkagi lihtsalt:

Head uut aastat!

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

7 responses »

 1. kaamosrules ütles:

  “Ta ees avanes avar vaade” – vaade tulevikule, vaade võimalustele.
  Imelik, kuid juba pealkirja lugedes oli see ainus võimalus mu meeltes.
  Lühinägeliku inimese mõtteviis. Näeb kaugele tulevikku, aga omaenese kingade otsas koperdab.
  Head uut kalendrit! Ouroboros veereb edasi.

 2. kaamosrules ütles:

  “lühinägelik”- c’est moi!

 3. Keit ütles:

  Head uut! 🙂

 4. kganna ütles:

  Ma assotsieerin ka natuke. No see on esimene, mis mulle pähe turgatas Su lause peale, noh. Ära seda uusaastasoovina võta, onju?;)

  Ta ees avanes avar vaade. Parandame, samatyvelised, sunnik (vabandust, yletöötanud) — ta ees laotus avar vaade.

  Päikesevalguses kilgendav meri ulatus ees silmapiirini. Kummalgi käel taandus rannajoon sinavasse kaugusse. Juustes laulis soolakas tuul, meeldivalt leevendades pärastlõuna mesikuldset kuumust. Jalge all jooxis rohu & paekivipaljaku piir.

  Ta astus veel yhe sammu pangaserva poole. Veel yhe. & veel yhe.

  & järgmise sammuga oli ta vaba.

 5. a ütles:

  Head Uut Aastat!

 6. maali ütles:

  Vidiit-vidiit…

  Küll on raske su kirjutatust üldse midagi aru saada… 😀

 7. Mees ütles:

  Ühineks eelkirjutajaga, kuid lisaks lõppu, et huvitav on ikka :D.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s