Sattusin üle hulga aja jälle kiikama blog.tr.ee Iküljele. Juba pikemat aega käin ma seal vaid vahel harva, sest iga x kui ma sinna jälle sattun, väljendatakse seal selliseid pol. vteid, mis mulle üldsegi ei meeldi, või on seal ohtralt filmiarvustusi, mida ju isegi meeleldi loeksin, aga paraku on kuidagi nii, et neis arvustusis pigem sageli ilmnevad rohkem või vähem deklaratiivsel kujul need pol. vtd. või isegi terve maailmavd., mis mulle üldsegi ei meeldi. (Za/UM võiks hakata rohkem filmiarvustusi avaldama, saaks ma ka ise kuskilt filmide kohta rohkem lugeda – praegu paar arvustajat on, keda ma loen, aga võiks rohkem olla ning arvustatavate filmide valik ka oluliselt suurem olla).

Aga täna kogu seda kummalist stammkampa blog.tr.ee Ilehel polnudki. Oli seal hoopis 1 neiu sissekanne (ei, muid sissekandeid oli seal siiski ka, ei piirdunud blog.tr.ee Ileht ainult 1 sissekandega:)), kus ta kurdab, et kui tema kirjutab häist asjust & et kui temal hästi läheb, siis keegi seda eriti ei loe. Niikui hakkab kirjutama, et miski on pahasti, nii lendavad näitajad lakke nõnda et statistikaloendur umbes otsad annab. Et kas halb on heast huvitavam?

Sellele küs-le on ainult 1 lihtne vastus: jah on küll. Halb on heast huvitavam. Kui kestahes autor tahab kirjutada häist asjust, peab ta ränka vaeva nägema, kasvõi nahast välja pugema, et seda tuldaks lugema, et see oleks huvitav, põnev, pakuks pinget. Halvust asjust vb kirjutada ka suht saamatult, ikka on lugejaid murruna kohal (mitte küll alati, olen kohanud 1 kajamit, kus ainult lakkamatut hala harrastatigi, kuid stiililiselt &ms. nii küündimatult, et umbes III sissekanne ajas haigutama ning VI ahastama, aga mitte sügavast kaastundest txti autori vastu, vaid tema kirjaliku väljenduse saamatuse pärast). Jääb üle vaid leida vastus küs-le, et miks on halb heast huvitavam.

Arvan ise, et algatuseks tuleks kaeda, milliste sõnuga halba iseloomustatakse. Kurvad sündmused on sageli “dramaatilised”, “pingelised”, “kaasaelamist äratavad” &ne. Ehk siis -halb näikse heaga võrreldes olevat oluliselt dünaamilisem, samas ka mitmekülgsem, detailirohkem. Hea tundub kergesti hõlmatav, 1eplaaniline. Neid, kes suudaks kirjeldada, kuidas hea on tglt. väga mitmekülgne, kuidas heaks on väga palju erinevaid võimalusi, kuidas mitte ainult halb vaid ka hea avaldub 1000denäolisena, on vähe. Enamasti vb kõik jutud heast ikka taandada skeemile “hea on olla, tšillin siin”, samas kui halbolu kirjeldamisel värve, fantaasiat & annet tagasi ei hoita.

Aga on ka II, olulisemgi põhjus. Ehkki passeistid, uuspuritaanid &ms. seltskond on juba saavutanud selle, et on suisa moes laita heaolu ning tahet hästi & õnnelikult elada, kannatusi minimiseerida, soojas toas leiba luusse lasta &ms. ning ilmtingimata tuleb nõuda raskusi, kannatusi, “väljakutseid”, “proovilepanekuid” ning kuskil külmas metsas kuuse all stiihiat trotsida, teab enamik inimesi siiski enda tglku sihi olevat mõnu, naudingu, hea äraolemise. Ehkki konservatiivid sõimavad seda “liberaalseks mandumiseks” ning vasakpoolsed (mitte kõik) “väikekodanluseks”. Tglt. on tarbimisühisk. see, mille nimel inimesed on a1000deid pingutanud, Huxley kirjeldatav soma-ühisk. ongi inimlike õnneotsingute tipp, see on suund, kuhu püüeldakse ning – seega on see ka norm. Seega on loomulik, et kohalejõudmise kohta polegi nagu midagi öelda – oled saavutanud selle, mida oled saavutada tahtnud, viibid täpselt seal kuhu jõuda tahtsidki, kõik teavad, mis see on ning siin lihtsalt pole midagi suurt kirjeldada. Normatiivne sihtmärk on saavutet, normaalsus kehtestet. Heaolus viibimine on inimese loomulik olek ning loomulikku olekut pole tarvis kirjeldada – kõik teavad niigi, mis see on. Ning kuivõrd kõik teavad niigi, pole seda tarvis kellelegi öelda & kui keegi ütleb, siis on see igav.

Aga kui inimesel läheb halvasti, tähendab see tema loomulikust olekust kõrvalekaldumist, sihtmärgist eemalepaiskamist. Et heaolu on norm, näitab seegi, et enamik inimesi hakkab halbolu saabudes heaolu poole tagasi pöörduma. Või siis avastab, et halbolu on uus heaolu, mis on sisuliselt seesama:) Aga’i ole mitte ainult huvitav, vaid ka isiklikult kasulik jälgida, kuidas keegi taasrajab oma tee heaolule, õnnele, meeldivale enesetundele. Me näeme, kuidas oma normaalsest olekust väljapaisat indiviid normoleku taastab, see on meile kogemus, meil on sellest midagi õppida, midagi kõrva taha panna endagi võimalike viltuvedamiste tarbeks. Normolekust endast pole meil midagi õppida, see lihtsalt on – me kõik kas viibime seal või tahame sinna jõuda, kogu lugu:)

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

5 responses »

 1. agulirebane ütles:

  Ehk laseb teise halvastiminek endal kergenunult ohata – jumal tänatud, et mul NII hullusti ei ole! Või ka jõuda äratundmisele, et ma polegi ainuke, kel halvasti läheb.
  Kui teisel läheb hästi – oled kade. Küsid endalt, miks sul hästi ei lähe. Sa ei suuda uskuda, et kellelgi võib vahetpidamata hästi minna. Ja kui ta siis halab ja kiunub – saad teadja näoga pead noogutada – “ma ju ütlesin, et pill tuleb pika ilu peale”.
  See on kõik väga nõme, aga isegi, kui me oma käitumismalle ei tunnista, käib see alateadlikult ikka nii.
  Ise olen viimastel aegadel üritanud hoiduda ulgumise ja hammaste kiristamise sissekannetest (või teen seda siis, kui tõesti kops ise üle maksa roomab). Kui mul sitasti läheb, siis ma lihtsalt ei kirjuta.

 2. Anne ütles:

  Hea blogi, aga positiivseid arvustusi kipub nagu nappima 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s