René Magritte photographed by Lothar Wolleh

Image via Wikipedia

Teatavail tehnilisil põhjusil ei saa ma neid uitmõtteid, mis ma juba varem Brüsselis arvutisse toksisin, siinkohal üles riputada. Sestap läheb kronoloogiline järjex veidi segi – eks lugege siis viimaseid, tänasest pärastlõunast alates:)

Ostan topeltpileti, millega saab ligi nii Belgia Kuningliku Kunstimuuseumi vana kunsti kogule, kui ka Magritte’i muuseumi väljapanekule, kus siis see, mis moodsa kunsti nime kannab. Õige pea selgub, et 13 euro eest on siin kunsti enam kui küll, lõpuks hakkavad flaami tahvelmaalijad lihtsalt silme ees tantsu lööma ning tekkib kunstiküllastus.

Aga siiski on hoopis II asi seni reproilt nähtud taieseid ehedal kujul näha. Hämmastab, kuidas Chirico metafüüsilised maalid annavad hoopis II tunde, mitte vähemmetafüüsilise, kui reprod, aga seda paljuräägit Chirico palavust, lausa lämmatavat keskpäevakuumust, seda õhkub originaalidelt küll. Täiesti tuntavalt. Ning varase renessansi maalid on hämmastavalt 3emõõtmelist, seda täielikku ruumilisuse tunnet, “stereoefekti” ei suuda reproduktsioon edasi anda. Isegi maalilise sürrealismi teosed näevad originaalis IIsugused ning tunduvalt paremad välja, kui reproil.

Ning mdgi ohjeldamatult minu suuri lemmikuid Brueghel vanemat, Jordaensi, Rubensit. Tõesti nõnda palju, et kipub kurku kinni jääma:)

2 & 0,5 tundi hiljem kipub kunstielamus juba mürgituse mõõtmeid võtma:) Muuseumijärgse 0,5h veedan Brüsseli linnast pangaautomaati taga otsides:) On ju miinimummakse, mida poodides & restoranides kaardiga maksta võib, 15 eurot ning nii palju ma xaga 1e kohta ka jätta’i taha:) Päris huvitav 05h on, näen mitmeid uusi kohti & tänavaid, kuhu varem sattunud ei ole, kaunist arhitektuuri & puha. Sealhulgas oma suure lemmiku Horta projekteerit hooneid.

Kui nuts viimaks käes, istun vahetult Raekoja platsi lähedal vanalinna kohta ülimalt normaalsete hindadega toidutänaval maha 1e kreeka restorani. Tglt. sihtisin küll samas kõrval olevat Liibanoni oma, aga panin kuidagi majaga mööda – õuelaudade puhul on üsna raske kindlaks teha, kus lõppeb 1 & algab II. Igatahes selgub, et ega suurt vahet pole. Nii see restoran, kus mina istun, kui ka see, kuhu istuda tahtsin, kui ka üle tänava olev itaalia söögikoht – kõik kuuluvad albaanlasile ning on albaanlasist personaliga:) Aga süüa nad teha oskavad, tellit falafelile pole midagi ette heita, eriti kui see alla loputada klaasi belgia hea nisuõllega. Nisuõlut tasub sealkandis juua – see on miski, mida Eestis harva saab ning mille adekvaatsele valmistamisviisile pole siinkandis veel pihta saadud, ehkki üritatakse. See on hea, et üritatakse:) Aga sinnani, kui nisuõlut ka siinmaal otse vaadist saama hakkab, kulub kardetavasti veel väga pikk aeg.

Falafeli oodates võtan kotist Maarja Pärtna “Rohujuured” ning löön suvalisest kohast lahti – ehk on midagi märgilist:) Loen:

ilusad näod, mulle meeldivad
ilusad näod

sünnimärkide, ajaarmide
joonte & vagude
tõusude, loomuomaste langustega
noored näod emotsioonidest laetud
vanad näod kogemustega koormatud –

Vtn umbes pealt30se albaania kuti, kes siin 1aegu kelner & sisseviskaja näkku. Mustaverd albaanlane, sealtkandi rahvale mitteomaselt laia näoga, millel kaunis argilõbusus – siin ma olen, teen oma tööd, millel, lubage tunnistada, polegi ju väga viga. Aeg-ajalt mõni sõbralik hüüatus kolleegile naaberrestoranis üle tänava, aeg-ajalt põnevil pilt tänavail kõndijate poole – kas ehk õnnestub mõni neist sööma meelitada? Sulnis pärastlõuna kõigi jaoks, ka kelneri, kes oma suhtelisest noorusest hoolimata tundub nii, nagu oleks ta siinsamas tänaval töötanud aegade algusest peale. Ning eriti kaunis on töötada mdgi sellisel sulni tuulekesega mahedal maipäeval.

Parasjagu Hispaania turistide jaoks kebabiliha lõikaval proual on II ilme. Emalik. Aga see emalikkus reedab karja juhti, või vähemalt seda, et näo kandja end ise karja juhiks peab, kasvõi ekslikult. Aga ta’i ole kuri juht. Ikka selline, kes teab, et tema najal kogu see kupatus püsti püsibki. Kes teeb ära peamise töö ning peab valvet, et IId ilusasti oma kohust täidaks. Kogu majapidamine tema kontrolli all – seda reedab see nägu. Nagu evangeeliumi Marta:)

Veidi hiljem joon juba oma einejärgset kohvi ning suitsetan sigaretti. Tänaval turistide uudishimulikud näod ning mustanahalise kaunitari eneseteadlik ilme.

Tunnen end armastavat seda linna, seda restorani, tänavat, neid inimesi, turistegi. Ning kurvastan taas, et Eesti luules pole 1ki xalikku linnalüürikut. Seda, kelle poeese kannaks armastus linna vastu, linna hingeelu mõistmine ning kaasatundmine. Mitte ainult ood linna modernistlikule dünaamikale – seda ikka leiab kui otsida, Vares-Barbarus näiteks. Aga just linna argiolemuse mõistmine, kaunite juhuslike episoodide poeesiaks kirjutamine, linna sisemisest loomusest lähtudes. Ei ole meil poeeti, kelle kohta saaksin öelda, et “tema on luulesse pannud selle, mida mina linna vastu tunnen ning teilegi edasi anda tahaksin”. Ma tunnen sellest poeedist väga puudust, ehk tuleb ta siiski kunagi meie hulka, meie enda keeles.

Mõned tunnid hiljem lõpetan lennujaamas oma viimast suurt Hoegaardenit – kaunis finaal kaunile 2le päevale kaunis linnas – ning mõtlen, et rong, mis mind lennujaama tõi, ei teinudki enam nõnda lahedalt “põnt-põnt-põnt” nagu see rong, millega päev varem lennujaamast linna poole loksusin.

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

One response »

  1. Nele ütles:

    Mmm… Belgia õlu ja suvine Brüssel, nostalgia on su nimi! Muretu tuuleke puhumas läbi juuksetuka, kui istud ühes neist kohvikutest, naudid head ja paremat ja vaatad tänaval mööda kõmpivaid inimesi… ei mingeid muresid.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s