DSC_3327.jpg

Image by Nelson Chou via Flickr

Tglt. on see ikka 1 suur ime, et innovaatiline mõtlemine maailmas välja pole surnud. Et üldse on olnud igasugu leiutajaid, avastajaid, uuendajaid &ms. seltskonda ning et neid ikka & jälle kusagilt juurde sigineb. Et viimne kui 1 täiskasvanud inimene pole mingi takune konservatiiv, kes iga uuema asja peale või isegi võimaluse peale sellise asja olemasolust risti ette lööb.

Häda ju selles, et innovatiivse mõttelaadiga inimene peaks ammuilma enne surnud olema, kui ta üldse täisikka jõuab. I viskab tal juba kusagil hällis vedelemine ilmselt niivõrd siibrisse, et ta end jõudumööda üle ääre alla kukutab. Aga kui ta siiski sellest vanusest edasi saab, siis hakkab ta endale absoluutselt kõige suhu toppima. Varem või hiljem tuleb ta selle peale, et kahe õmblusnõela koht on täpselt seinakontaktis &ne. Kuid kui tuba teha “lapsesõbralikuks”, siis pole seal ilmselt järel enam midagi, mis vähegi avastushuvilist või loova mõttelaadiga isiksust köita võiks ning nõnda mandub tema ära juba enne murdeikka jõudmist. Ning eriti mandub mdgi siis, kui vanemailt hakkab tulema hästi palju korraldusi stiilis “ära näpi, ära käpi, ära topi”. See on kindel garantii, et lapsest kasvab käsumeelne ning konservatiivne tegelinski, kes parimal juhul suudab tõusta kaitseväes allohvitseriks, aga sellega tema võimete abs. tipp ka piirdub.

Kui innovatiivse mõtlemisega tüübil mingi ime läbi siiski õnnestub jõuda kooliikka, lähevad asjad veel hullemaks. Lisandub võimalusi innovatiivselt surma saada, sest hakkab juba tegelik katsetamise ning mdgi ka eksimise ajajärk. Samuti riskivõtmise. See kõik on õige, kui inimese, 1kõik kui noor ta ka poleks, veres pulbitsebki pidurdamatu innovatiivsus, siis peab ta saama riskida, valu & kasvõi koguni elu hinnaga, mdu ta kängub & muutub õnnetuks. Nagu on õnnetu kas hedonistlik või siis jällegi konservatiivne tüüp, kui teda riskima sunnitakse. Iga1 tantsigu oma pilli järgi & see pill hakkab hüüdma kohe, kui natu mõistust pähe tulnud, ehk siis juba varases lapseeas. Aga kuidas jääb ikka veel innovatiivseid tüüpe järele, kui neid massiliselt jalgrattaga surnuks sõidab, keemiaalaste katsete käigus põlema pandud majas hukka saab &ne., see jääb mulle küs-ks. Murdeiga teeb asja mdgi karmimaks veelgi, siis tulevad sigaretid & viinad & kirglised naised/mehed ning kui tulevane innovaator ka täielik nohik on (milles pole abs. mitte midagi halba, nohikud kuuluvad vaieldamatult inimkonna paremikku) ning lihalikud kiusatused talle lihtsalt igavad tunduvad ning seega võõraks jäävad, siis on ometigi võimalusi järjest ekstreemsemaks innovatsiooniks ning selle kaudu surmasaamiseks.

Seega küs., kuidas mõni poiss või veel hullem tüdruk (“veel hullem” seetõttu, et neid ju üritatakse pidevalt traditsiooniliste soorollide ahelaisse suruda, ehkki see soorollisundus vähendab tglt. oluliselt ka meeste innovaatilisust) üldse mehe- või naiseikka jõudes kuidagipidigi innovaatiline on, jääb püsima. Seda enam, et haridussüsteem näikse jätkuvalt soosivat tuupureid ning tundub, et varasemast enam on soosima hakanud ka otsest pugemist ning rõvedaid sotsiaalseid mänge tglku tarkuse & teadmiste asemel ning oma peaga mõtlemine on miski, mida head õpetajad siin-seal ikka soovitavad, paraku juhtub seda harva, sest taolisi häid õpetajaid, kes “distsiplineerimise” asemel laste hinge & mõistuse avardamisega ning sealtkaudu üldise rahvavalgustusega tglks, on vähe.

Nii on üsna loogiline tekkima olux, mille kohta laulusalm ütleb, et “eks elu taha elamist, kuid mulle näib, et laiutajaid rohkem on kui leiutajaid”. Seda suurem ime on aga iga leiutaja, avastaja või lihtsalt avara silmaringiga ning elupõliselt uudishimuliku (mitte klatši, vaid arendavate teadmiste mõttes) inimese ettetulek. Seda imet ma siin nüüd imestangi & selle ime xuvuse üle rõõmustangi.

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

3 responses »

  1. tqnis ütles:

    Umbrohi, õnneks, ei hävi.

  2. nodsu ütles:

    Neoteenia? teisisõnu see, et kasvatagu kasvatajad ja vanemad palju tahavad, inimene ei ole täiskasvanultki sama küps isend nagu täiskasvanud šimpans, mis tähendab, et teeb oma õpihimulisi trikke mutku edasi.

  3. ep ütles:

    ega’s inovaatilised inimesed mingid jackassid pole. enamasti on neil ajud peas ja riskide hindamine saab varakult käppa. nojah, mina olin tõesti selline lapsuke, keda pulkvoodi üldse ei pidanud, aga teiselt poolt piisas mulle mängimiseks ka tapeediloomadest. ja kui sageli puu otsa ronida, siis saab lisaks ronimisvõtetele selgeks ka julgestusvõtted ja see, mis sorti oksad kannavad, millised puud painduvad ja millised murduvad jne. alla kukuvad ikka peamiselt need, kes harva ronivad ja riske hinnata ei oska. niiet innovaatiline mõtlemine ei ole enesehävitusliku käitumise sünonüüm.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s