Superman

Image via Wikipedia

See oli juba kunagi ammu, kui kusagilt ajalehest lugesin, kuidas lennukiga lendamine’i ole õieti lendamine, ei vasta sellele ettekujutusele, unistusele, mis inimesil saj-de jooksul lendamisest olnud on. Et tglkks on selline, kuidas mingi väiksem või suurem seltskond koliseb mingis autobussis, ainult see autobuss on kogemata kombel 6 km kõrgusel või kusagil sealkandis. “Päris” lendamine peaks käima ikka nii, nagu Peter Pan või Superman, aga sellega inimene mdgi ju hakkama’i saa. Nii polegi tal ehtsat lendamise elamust.


Kriitika on kahtlemata mingil määral õigustet. Ise nõuan lennukile tšekkides alati aknaalust kohta – sealt on vd. Vd aitab lendamist tõesti lendamisena tajuda, ehkki mitte kindlasti päris sellena, mida ise vabalt õhus ringi liikuvad Pan & Superman tunda võisid. Aknast näeb enamasti pilvi, minu õnneks pilved huvitavad mind. Mitte küll niipalju, et lennureisist lennureisini ainult neid lakkamatult nautida. Vahepeal haaran ikka värskete ajalehtede või rmtu järele. Ent aknast väljavtmine annab taas teadmise lendamisest. Ühtlasi lükkab paika tajud – ma saan aru, kui väike on kuitahes suur lennuk keset õhuookeani, milline mõttetu kübe on tglt. see karp, kuhu olen pressit mina koos 10ete või 100de saatusekaaslasiga. See kübemetunde tajumine on lendamise puhul vist väga oluline osa, tundub mulle. Oluline on ka aknast tulvav loomulik valgus.

Aga kui tuleb istuda keskmisesse ritta või otse vastu vahekäiku, siis on lennureis igavam ning nüristavam, kui mistahes bussisõit. Bussist enamasti ikka näeb välja, 1kõik kussa siis ka’i istuks. Lennuki neilt paigult aga mitte kuidagi. Ning siis pole muud, kui 1 nürimeelne & tüütav loksumine kusagil km-te kõrgusel. Piinlik on ka, sest endiselt pole mitte iga1l võimalik sel viisil liikuda ning kes saab, ei peaks mitte nurisema. Nagu ka see, et lennuk viib kohale – kohale paigusse, kuhu mdu’i jõuaks või vähemalt ei jõuaks niipea. Kuid sellest hoolimata on lennuki keskosas mingis vtta paigas istumine 1 igavene nüriduse tipp.

See nüridus on kahtlemata väga ehe kogemus, väga ehe elamus, missest et miinusmärgiga. Aga kassee just lendamiselamus on, jääb tõesti enam kui kahtlaseks.

Kuid kas pole nii paljude muudegi elamuste & kogemustega meie elus? Kas miski, mille me arvame olevat just selle, pole tglt. ainult just selle simulaakrum, vilet simulaakrum pealegi, ehkki väliste tunnuste pealiskaudse vtlse põhjal arvame selle olevat tõelise?

IIpidi annab selline lähenemine mdgi võimatuse oma subjektiivset hinnangut lõpmatuseni muile peale pressida – et siis ehtsad on ainult need elamused, mida ma tajun või usun ehtsad olevat ning kõik muud ei ole ehtsad. Sest kust ikkagi võtab too omaaegne kirjutaja, et just taoline autobussiga pilvede kohal loksumine ning igavlemine polegi see kõige ehtsam lendamise kogemus? Mitte millegi poolest vähemehtne, kui see, mida võiks tunda Superman, kui tal juhtumisi jääks kangelastegude kõrvalt aega päriselt olemas olla:)

Kogu küs. saavutab mitmexse jõu, kui hakata vtlma narkouimade &/või virtuaalmaailma seost “reaalse” maailmaga. Sellest aga ma täna õhtul enam kirjutada’i jõua, aga eks see ole minu õnneks ka juba teema, millest on niigi ohjeldamatult jahut.:)

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s