logo soma

Image via Wikipedia

Hiljuti ilmus ajakirjas Psychology Todayväga hea kirjutis sellest, kuidas tõik, et mingi 110 asja aktiveerib ajus tglt. sama piirkonda, kui kanep, ei tähenda iseenesest mitte midagi. Siit sain ma aga võimaluse lõpuks ometi korrektselt sõnastada, milliseid naudinguid ma tänap. maailmas eriti ohustatuna tunnen ning mida ma tglt. uuspuritaanidele ning tervisefašistidele ette heidan & millega ma seda põhjendan.

Nimelt tundub mulle, et paljud lugejad saavad seniajani valesti aru sellest, mis krdi väikest sõda ma siin õigupoolest pean. Loodan, et see kirjatükk lükkab asja lõpuks ometi õigeile aluseile ning ma suudan adekvaatselt selgitada, milles tglt. asi.

Nimelt on kõige häirivam asi uuspuritanismi-tervisefašismi puhul see, et tglt. ei võidelda mitte 1 või IIe tegevuse vaid teatava elustiili kui sellise vastu. Ning see mul kopsu üle maksa ajabki. Ning see elustiil on siis see, mis väga kõrgelt väärtustab just viidat artiklis mainit ajupiirkonna stimuleerimist. Ehk siis – halvaks ei peeta mitte joomist või suitsetamist, vaid mistahes tegevust, mis võimaldab inimesel seda ajupiirkonda kiiresti & suhteliselt vähese pingutusega stimuleerida võib isegi öelda, et selle ajupiirkonna pidevat stimuleerimist iseenesest.

Vbndst et kasutan pidevalt väljendit “see ajupiirkond”. Mul oli tolle nimi Eesti keeles meeles küll, aga paraku olen praegu ära unustanud ning ei osanud googlest adekvaatselt otsida.

Aga &h, suhteliselt lihtne on kindlaks teha, et võitlus käib justnimelt selle nimel, mida ma äsja mainisin. Ning see ajab mind tõsiselt pöördesse. Mis õiguse & mis põhjendusega tahetakse inimesilt ära võtta kergestisaavutatav mõnu kui selline? Siin taga’i saa enam olla päriselt tervishoidlikud põhjendused, vaid just mingi totter puritaanlik ideoloogia, mille kohaselt inimene peaks rohkem vaeva nägema ning ei tohiks midagi kergelt saada.

Sellele viitab just too Soome algatus, mille üle siin kärkisin mõni aeg tagasi, et suitsetamisest loobumisele tuleks anda spordisaalide vautšereid. Milles seisneb suitsetamise & spordi peamine erinevus (peale selle, et 1 on tervisele kahjulik, II vähemalt alguses kasulik, ehkki vb kiiresti muutuda vastupidiseks)? Nimelt suitsetamisnaudinguks pole vaja muud peale sigareti süütamise (piibusuitsetajal on vähe keerulisem, aga see selleks). Sportija peab enne nägema vaeva, kannatama, kui tema organism hakkab eritama neid aineid, mis stimuleerivad sama ajupiirkonda. Ehk siis – käib 1 kannatuste õilistamine, ehtprotestantlik töö & vaeva kultus, vaevanägemise pähemäärimine kõigile.

Siiamaani vb ikka veel öelda, et minu näited on meelevaldsed. Ongi – mul on oma teooria kasuks palju parem tõend. Kui suitsetamise-, alkoholi- & rämpstoiduvastase propaganda eesmärk oleks tõesti ainult suitsetamise, alkoholitarvitamise & rämpstoidu söömise vähendamine, mitte elustiilimuutused, siis hakataks otsima tervislikumaid alternatiive sama ajupiirkonna mõjutamiseks, ehk siis tõsiselt tegelema Huxley väljapakut soma väljatöötamisega (muuseas, Huxley ise suhtuski soma väljatöötamisse väga tõsiselt, mis veelgi näitab, et “Hea Uus Ilm” ei ole mõeldud düstoopiana, kahtlustan, et selle düstoopiakskuulutamine on iseenesest uuspuritaanlik väide, mis kahjuks on leidnud laialdast kõlapinda).

Ehk siis – kui suitsetamisvastane võitlus oleks tõesti võitlus ainult suitsetamisega, mitte teatud elustiiliga, siis näeks see välja näit. nii: “Me soovitame teil maha jätta suitsetamine, sest , aga olge mureta, te saate suitsetamise asendada kerge elektrilöögiga randme piirkonda, mis stimuleerib täpselt sama ajupiirkonda, andes seega suitsetamisega samaväärse naudingu, mis aga ei kahjust üldse/kahjustab oluliselt vähem teie tervist. &h, te peate kahjuks loobuma suitsetamisega seotud rituaalidest, kuid loodame, et te suudate peagi välja uued rituaalid, mis seotud elektrilöögigeneraatorite pruukimisega.” Kui keegi veel aru’i saanud, millest jutt käib – seltskonnad, kelle vastu ma põtkin, üritavad 2 asja:
1)Keelustada kõiki võimalusi kiire mõnuaistingu, mida tundes lollaka naeratusega tugitooli langeda saamiseks.
2)Sundida inimest tegelema harrastusiga, millega kaasneb pingutus, mis on ju vaev & kannatus.
Ehk siis – teravik on suunat, mitte teatud tegevuste, vaid pingutustevaba naudingu kui sellise vastu. Ning taas ma küsin: mis õigusega?

Ning neile siiraile tervisekaitsjaile, kelle mure päriselt piirdub suitsetamise, alkoholi &ms. kahjuga tervisele ning kes ei ürita selle varjus mingit puritaanlikku, protestantlikust töömoraalist kant agendat läbi suruda, on mul tõsine ettepanek: ühendage oma jõud hedonistidega ning hakakem survestama, keda vaja, soma kiireks väljatöötamiseks. Ehk siis, et keemikud, füsioloogid, psühholoogid, farmatseudid &ne hakkaks tõsiselt tegelema tervistkahjustavaile aineile tervislike alternatiivide väljatöötamisega. Et me jõuaksime ruttu sinna, kus vastavat ajupiirkonda on võimalik mõjutada paari tabletiga või õigesse kohta suunat elektrilöögiga, mitte siis tervistkahjustavate ainetega.

NÕUAME SOMAT!!

Rahastamise &ms. probleeme’i peaks siin kohe sugugi tekkima, sest teadagi ootab somat ees väga suur turg ning ravimi- &ms. firmad peaksid olema taolisest tootest seega enam kui huvitet. Mis veelx tõestab, et suitsetamisvastaste &ms. aktivistide eesmärk ei ole võitlus teatava tegevuse, harjumuse või sõltuvusega, vaid teatava (nautleva) elustiili kui sellisega, millise keelustamiseks pole ega saagi olla tglt. mingit õigustust. Seega, kui keegi teil küsib, miks te pole suitsetamist maha jätnud, või veel hullem spordisaali vastu vahetanud, küsige kohe vastu: “Aga kus on soma?”

P.S. Minu hoiak, et muuhulgas on inimesel õigus ka oma tervist kahjustada ning inimesed ei pea tahtma tingimata kaua elada, pole muutunud. Lihtsalt üritasin siin 2 sama asjaga seotud probleemi lahus hoida ning pühenduda 1le neist, mdu oleks jutt väga sohu & rappa ära läinud.

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

12 responses »

 1. notsu ütles:

  Kas selline soma on võimalik, mis tervist ei kahjusta? kui selle kahjustamise vastu juba huvi tunda. Kas sellega ei olnud mitte nii, et vastav ajupiirkond väsib ära vms? rottidega tehti mingit sellist katset vist kunagi ja nad surid kätte ära üsna kiiresti.

  • Punane Hanrahan ütles:

   No see viidat artikkel ju rõhutab, et seda ajupiirkonda mõjutab praktiliselt kõik, mis üldse mõnuaistingut tekitab – vene romaanidest alates murdmaasuusatamiseni välja. Ainult et enamasti rakendub lõpuks mingi blokaad, mistõttu inimene teatud sorti mõnust kiiresti tüdib ning hakkab vaheldust nõudma. Teatud ained aga suudavad blokaadi miskipärast murda ning nii kujunebki inimesest sõltlane.
   Aga Tanel Tammet viitas 1le endakirjutet väga traagilisele artiklile, mille järgi inimese elu maa peal saabki olla ainult protestantlik tööpõrgu:(
   http://wwx.postimees.ee/240207/esileht/ak/245432.php

   • notsu ütles:

    Rotikatses oli mu mäletamist mööda nii, et nad said mingit kangi vajutades otse sinna ajukeskusse sutsaka. Kui ma õigesti mäletan, siis tekkis varsti vajadus sagedasemate sutsakate järele, kuni nad muud ei teinudki kui vajutasid kangi, ja suridki nälga.

 2. haldjas ütles:

  right to the reward circuit as human right ? 🙂

 3. notsu ütles:

  pingutuse tähtsusest saan ma pmst aru küll, mitte et see peaks kuidagi vastanduma lihtsalt mõnuaistingute nautimisele. Aga ma olen niipalju frommiaan küll, et usun, et eneseteostus on üks inimese põhivajadusi. Niipaljukest küll kõrgem vajadus, et kui on väga nälg ja külm, siis ei jaksa eneseteostuse peale mõelda, aga kui juba energiat on, siis ilmub ta jälle lagedale.

 4. fideelia ütles:

  spordisaalis end piinates küsin, et kus on see imeline aine, mis inimese keha ilma spordita trimmis ja terve hoiaks? (ei pea silmas tippsporti). kui mina saan oma kaifi sellest, et mul ilus keha ja satun deprekasse (kõiki haigusi endal kahtlustama jne) kui keha hakkab vormist välja langema, siis on mul järelikult heaolutundeks tarvis olla trimmis!

 5. […] ajendiks sai aga mõne aja eest Hanrahani blogis ilmunud sissekanne “Nõuame somat“, mille ma siin panen küll veidi teise konteksti ja ei tegele siin mitte niivõrd eufooriat […]

 6. sol ütles:

  Sõltuvus ei ole vaba valik. Sõltuvus on vaba valiku vastand. Paraku, enne sõltuvusse sattumist inimene ei tea, misasi see sõltuvus on. Aga kui teada saab, on juba hilja. Nikotiin isenesest ei tekita mingit mõnu, vaid tekitab sõltuvuse. Ilma nikotiinita on lihtsalt nii s..tt olla, et nikotiiniannus, mis olemise jälle talutavaks teeb, tundub ülima kaifina.
  Kindlasti on olemas aineid, mis võimaldavad pingutusevaba naudingut, mis ei sunni end tarvitama regulaarselt ja mõistlikul kasutamisel ei kahjusta ka tervist. Aga tubakas küll nende hulka ei kuulu.

 7. sol ütles:

  Palun väga,kuid see on demagoogia. Ühe erandliku piibusuitsetaja näidet ei saa üldistada suuremale osale suitsetajatest, kellest enamik tõmbab harilikke vabrikusigarette, on sunnitud nikotiiniannuseid saama regulaarselt, lühikeste ajavahemike järel ja ilma nikotiinita olema on võimelised ainult väga tugeval välisel survel.
  Aga üldiselt, kui keegi väga tahab uskuda, et tubakas on ohutu ja ei tekita sõltuvust, siis minu asi pole kedagi iga hinna eest ümber veenda. Mul on lihtsalt teine seisukoht.
  Kui soma olekski olemas ja vabalt kättesaadav,ei tähenda see kaugeltki, et inimesed hakkaksid seda tarbima ja hülgaksid oma harjumuspärased, traditsioonilised ja tervistkahjustavad mõnuained. Ma ei usu, et soma turuletoomine vähendaks alkoholi, tubaka, kohvi või maiustuste ja rasvase toidu tarbimist, muudest mõnuainetest rääkimata.

 8. Oudekki ütles:

  Strugatskite “Ajastu ahistavad asjad” on sellel teemal päris korraliku maailma ehitanud. Kommenteerid?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s