Some typical alcoholic beverages.

Image via Wikipedia

“Viinast võib end pagana mõnusasti täis juua, kui seda märjukest parajal hulgal kõrist alla kallata. Võib-olla just sellepärast on aegade jooksul nii sageli viinajoojatele kraesse karatud ja neid taevas teab milles süüdistatud.”

“Samuti on arvatud, et selline meistrimees, kes napsitama on hakanud, käib hukatuse teed. Ometi on täiesti vastukäivalt neile tõekspidamistele mõnusa muigega loetud luuletajate ja ka proosakirjanike ülistavaid huumoriküllaseid kirjeldusi veini ja põletatud viina mõnudest.”

“Linnades on kindlasti vanemapoolseid härrasmehi, kes iga söömaaja kõrvale võtavad paar klaasikest ning lõpetavad oma päeva uinumispitsiga. Sel moel koguneb päeva jooksul nagu möödaminnes kuni pool liitrit. Kuid siiski tunnevad nad end hästi ja hoiavad oma tööasjad korras.”

“Ühiskond peaks joodikute vastu heatahtlikum olema /…/ Aga tegelikult on joodikud ka ise süüdi. Miks nad pole organiseerunud! Kui nad rajaksid Soome Joodikute Ühingu või Soome Rahvajoodikute Ühingu ja see ühing oma mitmesaja tuhande, võib olla isegi enam kui miljoni liikmega hakkaks surveorganisatsioonina asju ajama, küllap siis midagi ka muutuks. Ühing võiks nõuda viinahinna alandamist, denatureerimata majapidamispiirituse müümist toidupoodides ja veel muidki asjalikke uuendusi. Ta võiks astuda vabakuulajana või vaatlejana kas või Soome Ametiühingute Keskliidu liikmeks.
On aeg, et nii oluline tarbijaterühm tõstaks pead, mitte üksi ühiskondlikust või sotsiaalsest vaatepunktist lähtudes, vaid ka eetilisest seisukohast.”

“Ühiskonna seisukohalt on see otstarbekohasuse küsimus selles mõttes, et on selge raiskamine minetada kasulike joodikute tööpanust. Terve, kuigi joodik minister või direktor on alati parem, kui vingus, särjesilmne ja loid minister.”

“Mis puutub tervishoiuajakirjades aeg-ajalt ilmuvatesse kirjutistesse, kus loetletakse mitmesuguseid tundemärke ja hirmunähtusid ja mille abil tahetakse inimesi panna end joomahulluks või surmalapseks pidama, siis sellistest artiklitest ei maksa väljagi teha. Mõtlemisvõimeline joodik näitab neile perset ja joob viha pärast päevas viiskümmend grammi rohkem.”

“Kõige tähtsam joodiku tervishoius on hoolitsedas küllaldase toidu ja vitamiinide eest. Paha ei tee mõõdukas jalutamine või kodune nokitsemine. Ka häirimatu ja lootusrikas meeleolu tagab joodikule õnneliku elu. Need kolm asja tasub endale kõrva taha panna.”

“Loomulikult on halvasti toidetud viinajooja halvaks reklaamiks alkoholiliikumisele (vastand on karskusliikumine). Halb toitumus toob endaga kaasa nõrga vastupanuvõime viinale./…/ Ja lõpuks, tule jumal appi, sureb ta, nagu kõik täiesti tervedki inimesed kord surevad. Ja kus siis paneb mõni karskustegelane oma toru üürgama ja kuulutab kõigile, et näete nüüd, kuidas läks.”

“Võibki öelda, et igavese joomise saladus peitub B-vitamiinis. B-vitamiin koos rikkaliku ja täisväärtusliku toiduga tagab võimaluse juua peaaegu lõpmatuseni ning jätkata joomist aastakümneid ühtesoodu, tarvitsemata karta teatava tühjusetunde tekkimist või töövõime kadumist. Lust on elada, silmad kilavad rõõmsalt ja pisut liiderlikult, peas valmib mõnusaid seksuaalvempe ning lõbusad kujutelmad ja aistingud tormlevad teadvuses”.

“Napsivennale võib soovitada kõiki inimlikke liikumisviise, ainult et purjuspäi ei tohiks minna ujuma, rööbaspuudele ronima, poksima või vasarat heitma. Jalutamine ja suusatamine on väga kasulik. Veidi jommis mees võib vabalt koos sõpradega jalgrattasõidule minna.”

“Aga kehakultuuri arendamispüüded ja toitumuse eest hoolitsemine ei maksa midagi, kui pole raudset tahet ja seda õiget vaimu. Timmija peab olema külmavereline, omapärane, kohkumatu ja iseseisev. Leidub rohkesti inimesi, kes teevad kõik mis võimalik, et kiusata tipsutavat majandusmeest, inseneri või ehitusmeistrit. Õige poiss on see, kes selles möllus suudab mõtlemisvõimet säilitada”.

“Mõõdukus on neis asjus kahtlemata parim lahendus, ja kes ei suuda viinasuutäit ilma öökimata alla neelata, püsigu kainena. Igaühel on õigus valida. Kui keegi loodab õnnelikuks saada, rüüpides valget eritist, mida tuleb lehma vulgaarsest nisast, siis olgu nii lahke. Ja võib ka keefirit ja vabarnamahla või mineraalvett ja kodukalja ja kisselligi juua. Peaasi, et elatakse õnnelikult ega tulda pärast surma kummitama”.

(Tsitaadid pärit esseedest “Joodiku eetika” ja “Joodiku tervishoid”, mõlemad eesti keeles ilmunud kogumikus “Silguvorm Jeesusele”, Tänapäev, 2008.)

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

One response »

  1. Nodzu ütles:

    Äkki oleks tulnud lisada ka mõni tsitaat raamatust ” Poja surm”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s