The Hyperboloid of Engineer Garin (film)

Image via Wikipedia

Arvutid on meil mõlemad vanakesed, mis tähendab, et alglaadimisele kulub üsna palju aega. Sestap oleme hommikuti, kui suhteliselt kiire on, loobunud arvuti kaudu raadio kuulamisest. Sai välja otsit see traadijupp, mis “fm antenni” nime kannab ning muusikakeskuse õigesse auku torgat. Aga ega siin Sadamalinnas sellega nüüd väga hästi raadiolaineid püüa. Raadio 4, Raadio 2 & Klassikaraadio tulevad kuuldavalt & pausideta kohale, aga igasugu kahinaid-sahinaid kipub sageli palju olema. Sestap olen loobunud tavast ainult Klassikaraadiot kuulata & kuulan hommikuti seda jaama, mis parasjagu parima kvaliteediga on:)

Täna hommikul oli selleks Raadio 2 ning seal mängiti ka Vennaskonna “Insener Garini hüperboloidi”, mis saatejuhi (kelle nimi mulle meelde’i jäänud) sõnul pidada tänapäevalgi väga populaarne olema. No&h, minusuguste keskealiste peerude hulgas kindlasti, aga need elavadki enamasti eilses päevas, sestap nad peerud ongi. Vaevalt et see laul noorte hulgas populaarne on ning kindlasti pole see populaarne ka pensionäride hulgas, sest nende eilne päev, milles nad elavad, on keskealiste jaoks juba üleeilne. Mul ei ole mitte midagi väärika vananemise vastu, pooldan seda täiega, aga ma’i salli mõtteviisi, mis automaatselt samastab oma kohordi kogu ühisk-ga või vähemalt selle enamusega. Ning keskealised on kõikjal kõige maksujõulisem kohort, sestap kipuvad just nemad eeskätt “kogu ühiskond” olema ning laused “on endiselt väga populaarne” tähendavad enamasti “on keskealiste hulgas endiselt populaarne”. Ka noorte hulgas kohtame siiski pahatihti hoiakut “kogu maailm on meie kohort”, vanurite hulgas mitte, neil on muid ebameeldivaid hoiakuid, nagu näiteks “mitte 1ki noorem põlvkond ei austa meid piisavalt”. Ehk siis enda kõrval IItsuguste mittenägemine ning enda hoiakute & maailmataju automaatne laiendamine esmalt enda grupile & seejärel kogu maailmale on nii automaatne, et mis siin üldse jahuda. Seda enam, et ega see pole tglt. selle sissekande teema ka:)

Aga va hüperboloidi kohapealt tuleb pähe, et palju üldse on neid, kes teavad, kust samune hüperboloid pärit on ning kesse insener Garin veel oli? Päris paljud laulukuulajad ilmselt ei tea, sest olen läbi 20e a. kohanud ikka väga imelikke laulu pealkirja transkriptsioone, neist levinuim muidugi “Insener Kaarini üperpoloid”. (Vennaskonnaga seotud uhkeim valestikirjutamine oli aga ikka looga “Jumal kaitse kuningat” seoses, mille avasõnad oli keegi geenius kuulmise järgi kirja pannud selliselt: “Tule jälle hertsog Matrus”, no&h, et inimesel Eesti ajaloost ähmast aimu pole, no saame aru, eks teadmised olegi raske koorem kanda ning parem seda vabatahtlikult mitte võtta, aga kuidas saab nii valesti kuulda?!)

Olen enam kui kindel, et minu lugeja on Aleksei Tolstoi loominguga kursis, aga mälu värskenduseks siiski lühike kokkuvõte tollest va hüperboloidist. Noh et leiutab keiserlikul Venemaal insener Garin kogemata kombel kõige pesuehtsama laseri, mille ta siis enda nime kandvaks hüperboloidiks ristib (ma’i tea, kas oli Tolstoi tõesti selline geenius, et mõtles nimetet riistapuu ise välja, või suhtles ta mingite tollaste tehnikateadlasiga, kellel taolisi utoopiaid võis olla). Uuele riistapuule on rakendust mdgi palju, aga selmet tollega plaate kuulama hakata vms., mida me tänapäeval teame laseri kasutusalad olevat, rakendatakse kiireheitjat hoopis ambitsioonikamail eesmärkidel. Nimelt hakatakse tolle abil odavalt kulda kaevandama. See põhjustab mdgi meeletu inflatsiooni, mille laineharjal leiavad kõikvõimalikud revolutsionäärid, et paremat aega rev-i tegemiseks ei ole ega tulegi, ning panevad inflatsiooni otsast maailmarev-i nagu naksaki hakkama (sellest järeldub, et Tolstoile sümpatiseeris bolševikest ilmselgelt Trotski, nagu paljude intelligent inimesiga juhtunud), mille juures neil uuest leiutisest palju kasu on. Õieti aitab see rev-i dirigeerida nagu sümfooniat (oo, mulle meeldib see 20-date revolutsioonilüüriline väljenduslaad!:)). Insener Garin ise läheb rev. eest miskipärast pakku (ei mäleta enam,mis patud tema hingel olid) ning lõpetab koos abikaasaga uhkes 2induses kusagil Lõunamere saarel, kus elul pole nagu väga vigagi, ainult kole igav on.

Aga mõte viis Vennaskonna laulult ning sundis mind teile kogu seda ümberjutustust edastama hoopis sinna, et aeg on viimase peaaegu 100 a-ga ikka niipalju muutunud, et ma pole sugugi kindel, et tänap. enam aitaks turul ringleva kullavaru plahvatuslikust suurendamisest inflatsiooni esilekutsumiseks. Kahtlustan, et rääkigu Atonen mida tahes, kuld on rahanduses niivõrd ebaoluliseks muutunud, et mingite meeletute kullavarude äkiline ilmumine’i muudaks maailma rahandusoluxa üldse mitte kuhugi. Inflatsioon, deflatsioon, stagflatsioon & igasugu muud mõeldavad -“ioonid” sõltuvad hoopis muust, kui kullast, selle kättesaadavusest & hinnast.

Et kuld on igasugu elektrooniliste vidinate oluline komponent, siis tuleks odava kulla peale mdgi rõõmuhõiskeid elektroonikatootjate leerist. Saaks ju odavamalt toota & sellega kasumimarginaali kergitada või hoopis käibe pealt rohkem teenida. Aga tglt. on elektroonika tänap. niigi suht odav & kui miski selle hinda tõstma hakkab, siis ikka ülespoole liikuv nafta.

Ega ma mdgi oskagi öelda, kui suured Maa kullavarud veel on ehk kui kaua me siin selle maavara osas laamendada saame? Kuidagi on mul kuri tunne, et muude tippude kõrval on ka peak gold ära käinud, aga loomulikult olen ma täpselt nii laisk inimene, et ei viitsi järele vtma minna.

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

7 responses »

 1. Kober ütles:

  Kas raamat või film kandis eestikeelset pealkirja “Insener Garini krahh” ja see sõna passiks ka siia jutu juurde, arvestades kõike seda arvuti ja raadio kehva funkamist, valestitõlgendamist laulusõnades, põlvkondade erinevusi ja finantssüsteemide krutskimeelsust.
  (mitte et mulle mingit krahhi vaja oleks, mina olen patsifist ja seeläbi sõjaväelase vastand ja sõjardid teevad oma vastastega teadagi mida… :P))

 2. tqnis ütles:

  Noh, ega Aleksei Tolstoi nüüd midagi nii uut välja ei mõelnud. Paraboloidsete (keegi ometi peab mainima, et hüperboloidiks nimetas Aleksei Nikolajevitš selle lihtsalt seepärast, et see kõlas paremini) peeglite huvitavad omadused on teada juba üle kahe tuhande aasta ja insener Garini suurim eelkäija pole mitte väiksem vend, kui Archimedes ise, kes olla enam-vähem sama meetodiga roomlaste laevu põlema pannud.

 3. notsu ütles:

  Oli see ikka keiserlikul Venemaal? Ma mäletan, et raamatu alguses käib kaks paralleelliini, ühes leiutab Garin oma masinat ja hakkab sellega oma plaane ellu viima (alustades terroriaktidest) ja teises asjatavad Nõukogude Venemaa tegelased. no ja see kodutu jõnglane viib nad kokku.

  Garini enda eesmärk ei olnud mõistagi maailmarevolutsioon, vaid ise maailma valitsema hakata (mille tulemusel ta pidi sel ajal, kui valitses, puhast ja vooruslikku elu elama, umbes et kaerahelbepudrust toituma).

  Aga laul… äkki on see tänu punklaulupeole ka noorema põlvkonna hulgas popp? Ega seal ju ainult vanad peerud ei käi.

 4. Oudekki ütles:

  Erm, sa ka ju kuulad eelmiste pòlvkondade muusikat? Ja noored loevad ulmet kah.

  • Oudekki ütles:

   Ja mis puutub maailmarevolutsiooni, siis kòik bolshevikud pooldasid hakatuseks maailmarevolutsiooni. Stalin pàrast kasutas poliitilise trikina àra seda juttu, et “meie tegime revolutsiooni àra, aga Trotski tahab veel mingit revolutsiooni, talle meie oma ei meeldi”.

 5. tqnis ütles:

  Kui maailmarevolutsioonist rääkida, siis ega Stalingi maailmarevolutsiooni vastane polnud, ta lihtsalt loobus vanast marksistlilkust teesist, mille kohaselt sotsialism saigi ainult ülemaailmne olla.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s