Do You Think You Are More Intelligent Than The...

Image by SomeDriftwood via Flickr

TITLE: “Normaalne inimene”
AUTHOR: Punane Hanrahan
DATE: 6/6/2005 12:41:50
PRIMARY CATEGORY: jaani- ja juulikuine mörin 2005
ALLOW COMMENTS: 1
STATUS: publish

Pidevalt räägitakse, kuidas keegi on normaalne inimene, või vastavalt ei ole normaalne inimene, aga peaks olema normaalne inimene ja kuidas saada normaalseks inimeseks jne.

Vaatame korra, mida õieti tähendab “normaalne inimene”. See tähendab “normidele vastav inimene”.

Punane Hanrahan on sügavalt veendunud, et ei tohi olla “normaalne inimene”. Vastupidi – see on isegi ohtlik. Miks? Sest normid seab ühiskond. Seega on ühiskond alati normaalne ja normaalne inimene vastab normaalse ühiskonna normidele. Aga see, meie tänapäevane normaalne ühiskond, on kõike muud kui terve, on kõike muud, kui kompaktne, harmooniline.

Pole mõtet ennast raisata olemaks normaalne inimene hälbinud ühiskonnas. Küll on mõtet suunata ennast olema üldiste humanistlike ideaalide järgi, mis kahjuks praeguses ühiskonnas käibivad suuresti vaid sõnakõlksudena.

On mõtet olla terviklik inimene, harmooniat taotlev inimene, üldist ja isiklikku keskendunud rahu taotlev inimene. Pole mõtet olla normaalne inimene.

Selles ühiskonnas on väga palju valet, kurja, viletsat, ebaõiglast, suisa katastroofilist. Ausalt öeldes on vanker ju suisa viltu ja läheb järgmises kurvis teelt välja. Terve visionääride ja filosoofide ning muude mõttetarkade vägi on sellele juba tlp. juhtinud.

Normaalne inimene aga ühiskonna viltususele tlp. ei juhi, ammugi ei hakka sellele vastu. Ta ei tee märkamagi – ta on ju normaalne inimene. See, kes ühiskonna hädadele julgeb viidata, ei ole normaalne inimene, tema on ikka “kiiksuga” inimene.

Olen õnnelik, et olen “kiiksuga” inimene. Minu “kiiks” on minu uhkus. Ärge solvake mind “normaalseks inimeseks” nimetamisega. Olgu neetud see päev, mil minust normaalne inimene saab (nean mõnuga, sest tean, et seda päeva ei koida iialgi. Üks väheseid asju, mille kohta julgen nii radikaalselt väita).

Kõiki neid, kel on “kiiks”, kel on loomupärane kalle ühiskonna hädadele viidata, või kes on lihtsalt ülitundlikud, kas ühiskondlikult, või isiklikultki, üritab “normaalne ühiskond” hukutada, tõugates neid destruktsiooni. Kas perspektiivitusse ja vägivaldsesse mässu (Punased Brigaadid, Punaarmee Fraktsioon jt.) või enesehävitusse (vƤga paljud tunnustatud intellektuaalid). Nii tegelevad nad lõpuks kõige muuga, kui ühiskonna parandamisega või enese arendamisega, või kasvõi rahus ja õnnelikult elamisega. Ka “ebanormaalsus” on “normaalse ühiskonna” üks norme, millega viimane üritab hävitada võimalikke reformaatoreid, kes talle päriselt ohtlikuks võiks kujuneda. Ärge langege ei “normaalsuse” ega “ebanormaalsuse” lõksu.

Soovin kõigile head ebanormaalsust. Ebanormaalsus tähendab tundlikkust, sotsiaalset närvi, julgust valele ja ebaõiglusele vastu astuda. Aga sellega võiks loomulikult kaasneda terviklikkus, harmooniataotlus ja muud sellised toredad asjad.

Olge terved (igas mõttes) ja ebanormaalsed!:)

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s