Helsinki Olympic StadiumTäna nädala eest tulin ma Helsingireisilt (mis tõsi-küll ulatus ka Espoosse, aga see nüüd selleks) tagasi, aga mõtted on ikka selle linna juures. Tegu ikkagi minu lemmiklinnade hulka kuuluva asulaga ning kui võrrelda Tlnt & Helsingit omavahel, siis ma’i teagi, kumb lemmikum on. Ideaalset linna pole maailmas olemas, seega on kõigil linnadel oma head & vead, mis tingivad ka nende pideva võrdlemise ning igasuguste eelistushierarhiate tinglikkuse.

Aga mis tuli Helsingis pidevalt jutuks, oli et kuidas 2-l linnal on juba sisuliselt 1 tööturg ning paljud muudki asjad on juba sisuliselt 1ks saanud, et Talsingi 2iklinn on tglt. juba tekkimas. Mulle meeldiks kui see nii oleks, paraku mu enda kogemus taolise polise teket küll veel ei kinnita.

Tervitaksin Helsingi ilmumist eestlaste “oma” linnade hulka. Oluliste linnade. Pikka aega olid seal Eestigi linnust ju ainult Tln & Trt, muud linnad olid meeles vast ainult nende linnade elanikel endil või siis neil, kes sugulaste kaudu või kuidagi nendega seotud või siis ka puhkusele või töölähetusele sõitnute meeles, kust need aga peagi lahkusid. Rõõm on tõdeda, et praeguseks on meie igapäevases linnamõtlemises Pärnu & Viljandi juba konkurentsi pakkumas Tlnle & Trtle ning nende 2 igavesele vastasseisule. Eks eeskätt Viljandi ole selle nimel ka vaeva näinud, Viljandi folk, eksju & Kultuurikolledž – need sealset imagot loovad.

Aga blogiilmas on ammugi sõnastet, et Eestis pole linnu, on ainult suuremad asumid (millise teesiga vägagi nõustus ka minu pikemat aega Stockholmis – kahtlemata linnas, mitte lihtsalt suures asumis – elav klassivend) ning juba ses mõttes oleks Helsingi asumine eestlaste “oma” linnade kaardile tervitatav. Sest vb ju nõustuda väiteiga, et ega Helsingigi päriselt suurlinna mõõtu välja anna, ent isegi Tlnaga võrreldes on seal ruumi ikka juba küllaga, linnaruumi pidevusest tekkib seal adekvaatsem arusaam, kui Tlns iganes.

Kuid tglt on &h paraku nii, et “meie” linnaruumi Helsingi veel Tlna & Trtga ( või ka Pärnu & Viljandiga) võrdselt veel ei kuulu. Ammugi ei saa rääkida Talsingi ühislinna päriselt olelevat.

Eks I probleem, miks see nii läinud pole, ole kindlasti see, et Helsingi omaksvõtuga peaksime kuidagi omaks võtma kogu Soome. Peaksime hakkama suhestuma ka Turusse, Lahtisse, Rovaniemisse (no ok, seal elab niikuinii Jõuluvana:)) &ne. Aga kellel ikka on tahtmist oma mõttelist argigeograafiat või argist mõttegeograafiat 1xga nii plahvatuslikult laiendada? Kelle jaoks see juba laienenud on, see on kardetavasti niikuinii maailmakodanik, kes ringleb vabalt juba kusagil NYC-LondonMilano teljel vms. ning kelle jaoks Eesti & Soome on mõlemad provintsid, ilmselt küll armsad provintsid, aga’i midagi enamat.

II on see, et noored enamasti ei oska enam soome keelt. Vast minu põlvkond ongi viimane, kes suutis selle sisuliselt ilma õppimata omandada (mina ise pole soome keelt päevagi õppinud). Just siis, kui meie täie hooga täiskasvanuilma sisenesime, taastati siinkandis vabariiki, mis paraku andis surmahoobi Soome TV populaarsusele siinpool lahte. Ning sellega ka soome keele massilisele valdamisele põhjaeestlaste hulgas. Vähikäiku läks ka vene keel, mida ma isegi enam xalikult ei valda. Noorte keeleoskamatusest on tõsiselt kahju, sest enda pealtki tean, et iga keel avardab maailma tõesti kohe plahvatuslikult. Ehkki IIx piisab kergest tönkamisestki, sellisest, mille puhul keeleoskusest kindlasti rääkida’i saa ning ammugi ei julge seda keelt ise rääkida – ent maailm juba avardub. Nõnda on mul läinud näit. sks, pr & hisp. keelega. Keelt oskamata, ent millestki õige pisut aru saades ning veel rohkemat juba kuidagi kusagilt aimates olen ma jala saanud nende kult-de ukse vahele ning sealt ukse vahelt paistab oluliselt rohkem, kui tõlkijate ning muude vahendajate abil teada saaks.

Aga Talsingi tekke puhul pole keel peamine probleem, sest nagu samuti Helsingis peetud vestlusis paljud ütlesid – ülelahe saaks küllaltki probleemitult suhelda ka inglise keele vahendusel ning suheldaksegi. Et vaimset Talsingit veel kujunenud pole, selleks peab otsima ilmselt muid põhjusi.

Selleks võivad olla soomlaste eelarvamused eestlaste suhtes, mis praegu on küll kiiresti üle minemas, kui võin oma vestluspartnereid Soomes uskuda. Aga ka eestlaste eelarvamused soomlaste suhtes – et vodkaturistid & Sami Lotila &ne.

Aga olgu kuidas on, igatahes pean pöialt, et kergesti kaardilejoonistatavale Trt-Tln teljele lisanduks tõepoolest veel 1 punkt – Helsingi. Et järjest rohkemate eestimaalaste jaoks lõppeks Trtst alanud telg alles IIspool lahte.

Advertisements

About Punane Hanrahan

Punane Hanrahan on legendaarne iiri laulik, kelle kõrgemad jõud mõistsid kõlkuma kahe ilma vahele, sest ta ei saanud hakkama talle määratud ülesandega. Nõnda ma kõigungi enamasti ikka rohkem, kui kahe ilma vahel:) Olen tüüpiline heaoluühiskonna laps, kelletaolisi näikse Eestis tegelikult vähe olevat (vähemalt eestlased ise armastavad nõnda uskuda). Väljaspool heaoluühiskonda pole must midagi, seega ma suren koos heaoluühiskonnaga. See aeg pole enam kaugel. This is the end, my friend, the end.

8 responses »

 1. notsu ütles:

  Aga kuhu jääb Riia?

  Lõuna-Eesti jaoks on see palju loogilisem metropol. Ainult natuke kaugemal kui Tallinn ja Tallinnast tuttavlikuma arhitektuuriga.

  • Arni Alandi ütles:

   Olles kohanud paljude Trt patriootide hulgas Riiga täpselt sama põlastavat suhtumist, või isegi põlastavamat, kui Tlna, ei julgenud ma seda lihtsalt pakkuda.

   Ehkki praegu on Helsingi ka lõunaeestlaste jaoks reaalseks tõmbekeskuseks muutunud, vähemalt “orjalaevul” toimuvat vdtes.

 2. Ambrosius ütles:

  Ise unistan Peterburi taaslülitumisest nende tõmbekeskuste hulka.

 3. notsu ütles:

  mnjah, ma liigun ringkonnas, kus Riiga-sõidu mainimisel hakatakse orgastilisi hääli tegema. Ma vist ei tea eriti, mis “päris inimeste” maailmas toimub.

 4. luize ütles:

  Viljandis on muidugi Akadeemia juba ammu, aga tõsi ta on, immitsat see kujundab.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s